Sergej Pravosudov: Geopolitički aspekt naftnog pitanja
Amerikanci su naglo smanjili obim uvoza nafte, dakle, neko je morao da kupi viškove koji su formirani na tržištu, međutim, nagli porast potražnje za naftom u svetu nije zabeležen. Da bi se održale visoke cene neko je morao da smanji proizvodnju. Ali ko bi poželeo da smanji svoje prihode u korist Amerikanaca? Odgovor je očigledan - njihovi stari partneri na Bliskom istoku: Saudijska Arabija, Kuvajt, Ujedinjeni Arapski Emirati. Ali oni su odbili da to učine. Zašto? Ja ću pokušati da izložim svoju verziju događaja.
Zadatak №1 za SAD - da održi svoju dominantnu poziciju u svetu. Da bi to uradili, oni moraju na neki način da zaustave jačanje pozicija Kine. Američki stratezi ne kriju činjenicu da je glavni noćna mora za SAD savez Kine saprirodnim resursima bogatom Rusijom. U poslednje vreme upravo i primećjemo sklapanje tog saveza. Amerikanci sada praktično ne kriju da pokušavaju da promene vlasti u Rusiji. Oni bi voleli da vide na vlasti u Rusiji njima prijateljske, a Kini neprijateljske političare. Instrument pritiska na Rusiju su postale najpre ekonomske sankcije, a zatim nagli pad cena nafte. Treba naglasiti da su niske cene nafte bolne još i za Iran i Venecuelu. Lideri tih zemalja takođe se ne sviđaju Amerikancima. SAD su u više navrata pokušavale državne udare u ovim zemljama. U bliskoj budućnosti ćemo, verovatno, videti pokušaje prevrata u Rusiji, a takođe i u Venecueli i Iranu.
Ovde vredi obratiti pažnju na još jednu stvar. SAD lako su mogle postići smanjenje proizvodnje nafte u brojnim zemljama na Bliskom istoku i Africi uz pomoć terorističkih napada. Navešću na primer Irak, Libiju, Nigeriju, Angolu i Alžir. Zašto to nisu uradile? Uostalom, niske cene nafte zapravo uništavaju američku revoluciju dobijanja nafte iz škriljica. Nije tajna da su troškovi dobijanja gasa i nafte iz škriljica nekoliko puta veći nego u tradicionalnim naftnim poljima u Rusiji ili na Bliskom Istoku. Ako cene nafte ostanu na niskom nivou dovoljno dugo vremena, videćemo niz bankrota američkih kompanija nafte i gasa. Oni će povući za sobom banke koje su dale ovim kompanijama desetine milijardi dolara kredita. U poslednjih nekoliko godina u oblasti dobijanja nafte i gasa, kao i u srodnim granama u SAD otvoreno je više od milion novih radnih mesta. Ovo je glavni pokretač privrednog rasta SAD. Ispostavlja se da su Amerikanci sami sebi pucali u nogu? Nije valjda rast proizvodnje nafte u Iraku, koji oni bombarduju evo već nekoliko meseci, važniji od sopstvene naftne industrije? Uzgred, iračku naftu vade kompanije iz celog sveta, uključujući kineske i ruske.
Najverovatnije, Amerikanci planiraju da počnu da uništavaju infrastrukturu za proizvodnju nafte u zemljamma Bliskog Istoka i Africi posle uspešnog prevrata u Rusiji (još bolje ako bi uspeli paralelno slične udare u Venecueli i Iranu). Onda će američka naftna industrija moći da dođe do daha, a nova vlada u Rusiji će dobiti trenutno poboljšanje situacije: sankcije protiv zemlje će ukinuti, a cena nafte će krenuti na više. Međutim, pro-američka vlada u Rusiji će od svojih gospodara biti programirana za rat protiv Kine. Kao što je današnja pro-američka vlada Ukrajine programirana za rat protiv Rusije.
Možemo li nešto da suprotstavimo ovim planovima? Možemo, ali samo uz pomoć Irana. Kao što znate Iran je naseljen šiitskim muslimanima, a Saudijske Arabije - sunitima. Međutim, mnogi šiiti žive u istočnoj pokrajini Saudijske Arabije, gde su glavna naftna polja u toj zemlji. Pored toga, šiiti imaju jake pozicije u Iraku (severni sused Saudijske Arabije). Šiiti su nedavno osvojili vlast u Jemenu (južni sused Saudijske Arabije). Šiiti svih zemalja tradicionalno se oslanjaju na podršku Irana. Ako Iran uz podršku Kine i Rusije uspe da destabilizuje situaciju u Saudijskoj Arabiji, cene nafte će ići gore i američki plan će propasti.
Iran je prekrasno svestan svojih mogućnosti. Ovih dana, iranski predsednik Irana Hasan Ruhani je izjavio: "Oni koji planiraju da smanje cene na štetu drugih zemalja, zažaliće zbog te odluke. Ako Iran bude stradao zbog pada cena nafte, znajte da će druge zemlje proizvođači nafte kao što su Saudijska Arabija i Kuvajt, stradati više od Irana." Veoma mogo će u razvoju događaja zavisiti od pozicije Kine. Ova zemlja je najveći uvoznik nafte u svetu, tako da je njoj korisno sniženje cena. Nije tajna da Kina aktivno kupuje jeftinu naftu radi popune svoje skladišta. Ali u strateškom smislu, Kini je krajnje nekorisno da pokvari odnose sa ključnim susedom - Rusijom.
Autor je direktor Instituta nacionalne energetike
Prevod s ruskog Milenko Baborac
Izvor: Dveri
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.