BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Николај I

Николај I
24.06.2012. год.

Николај I Павлович Незаборавни – император Сверуски од 14. децембра 1825. године до 18. фебруара 1855. – цар Пољски и велики кнез Фински. Историја његовог крунисања је пропраћена бунтом. Када је преминуо Император Александар I, власт је требао да наследи брат Николаја – Велики кнез Константин. Он је одустао од престола, али значајни део армије и двора је већ стигао да положи заклетву. То се морало учинити и други пут. Тада је и дошло до бунта, такозваног „устанка декабриста“. 14. децембра 1825. група официра – чланова тајног друштва договорила је устанак са циљем спречавања војске и Сената да положи заклетву новом цару. Главни циљ устаника је била либерализација руског друштвено-политичког уређења: успостављање привремене владе, одустанак од кметства, једнакост свих пред законом, демократске слободе (штампе, исповеди, рада) и тако даље. Ипак устанак је био угушен. Многи учесници су протерани у Сибир, а петорица главних – обешени. „Драги мој, Константине! Ваша воља је извршена: ја сам император. Али која је цена за то плаћена! Боже! Цена крви мојих поданика!“, - писао је Николај брату, Великом кнезу Константину.

Историчар Кључевски је овако окарактерисао унутрашњу политику Николаја I: „Николај је поставио себи задатак да ништа не мења, ништа ново не уводи у основе, већ да само одржи постојећи поредак...“ Али то није баш тако. При Николају I је започет масовни програм образовања за сељаке. Број сеоских школа у земљи је порастао са 60 1838. године на 2551 школу 1856. Отворено је много техничких и високих школа. Створен је систем професионалног основног и средњег образовања. Неки историчари сматрају да је управо у време Николаја I у Русији дошло до индустријализације. Почела је интензивна изградња путева и пруга, изграђена је и Николајевска железница – Москва-Санкт Петербург.

За време владавине Николаја I Русија је много ратовала. Подршка православних хришћана је натерала Русију на рат са Турском. А почетак тог рата 1853.године је означен блиставом победом руске морнарице у Синопском заливу. То је била и последња велика битка једриличарске флоте.



  • Извор
  • Голос России, фото: ru.wikipedia.org/Franz Krüger/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Израелски емитер Кан известио је да две зараћене стране нису могле да се сложе око тога како би изгледао „крај рата“


Министар одбране Грант Шапс изјавио је да је то разлог зашто западне нације не обарају руске ракете изнад Украјине

Премијер није више животно угрожен, изјавио је Томаш Тараба


Патријарх московски и целе Русије Кирил прокоментарисао је забрану уласка патријарха србског Порфирија на Косово и Метохију изјавивши да је у питању „непријатељски чин“.

Наука је доказала а историјска пракса потврдила да народи који живе искључиво од своје прошлости и традиције осуђују себе на стагнацију, а народи који заборављају своју прошлост и традицију...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА