BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сибирске шуме проучиће авион-лабораторија

Сибирске шуме проучиће авион-лабораторија
05.05.2012. год.

Заједничка руско-француска лабораторија процениће могућности сибирских шума за отпорност на глобално отопљавање. Исто тако ће први пут из ваздуха бити извршена тачна анализа атмосфере у региону и њен термички биланс. Циљ истраживања је да се схвати на који начин тајга излази на крај с улогом „плућа планете“ заједно са зеленим шумама Амазоније.

Прво ће научници авионом ТУ-134 измерити концентрацију различитих гасова на територији Западног Сибира – угљенмоноксида, озона, метана, водене паре, аеросолних честица и пепела. Затим ће подаци бити упоређени с обрачунским моделима, рекао је за „Глас Русије“ заменик директора томског Института за оптику атмосфере Борис Белан.

Сви причају о глобалном отопљењу. Проблем је у томе што се све претпоставке доносе на основу модела. А модел засад још није тако савршен да бисмо могли да будемо сигурни у његове прорачуне. Циљ овог експеримента је да се упореди све што можемо да измеримо с обрачунима по моделу: колико ће он адекватно описивати стварно стање.

Руски и француски стручњаци намеравају да ово истраживање великих размера започну средином маја. Одређено искуство већ постоји: од 2011. године међународна ваздушна лабораторија је извршила пробна мерења за време летова у току различитих годишњих доба. Још раније научници су испитали сибирске шуме заједно са стручњацима из Јапана. Главно питање на које треба добити одговор јесте колики је допринос северних шума за смањење отпадних гасова, истиче Борис Белан.

До 2005. године смо са сигурношћу могли да кажемо да сибирске шуме с овим излазе на крај. А од 2005. до 2008. године уочена је тенденција раста концентрације СО2 одоздо, односно ствара се утисак да биљке више не апсорбују додатну количину угљенмоноксида.

Да бисмо схватили да ли је процес периодичан и реверзибилан треба вршити посматрања у току годину-две дана. Осим авиона-лабораторије планирано је да се ангажују надземне станице за мониторинг. На пример, фотометријски комплекс ће регистровати силазне и узлазне токове радијације, садржај водене паре и озона у атмосфери. TOR-станице ће проучавати гасни и аеросолски састав ваздуха. У експерименту ће такође бити узети у обзир подаци америчких сателитских система за праћење околине. Руско-француски пројекат је планиран до 2014. године, а укупан обим заједничких инвестиција износи на милионе долара.



  • Извор
  • Голос России, фото: © Flickr.com/jxandreani/cc-by/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума

Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА