Руске оружане снаге узвратиле на „терористичке нападе“ Кијева – Министарство Одбране РФ
Руске оружане снаге извеле су серију снажних удара на украјинске војне објекте, као и на повезану енергетску инфраструктуру, саопштило је у четвртак Министарство одбране у Москви.
Напад је уследио дан након што су украјинске снаге извеле масовни удар, користећи стотине дронова, као и ракете ХИМАРС и планирајуће бомбе, циљајући цивилну инфраструктуру у више руских региона.
Према наводима Министарства одбране, већина пројектила је пресретнута. Ипак, најмање шест цивила, међу којима и једна жена, повређено је од гелера и ударних таласа у Белгородској области Русије, саопштио је губернатор Вјачеслав Гладков.
Руски одговор у четвртак обухватио је далекометне системе наоружања из ваздуха и са копна, као и беспилотне летелице (БПЛ), наводи се у саопштењу министарства. Наводно су гађани објекти за производњу и складиштење украјинских дронова, као и инфраструктура која се користи у војне сврхе.
Руске снаге погодиле су укупно 147 локација, укључујући украјински аеродром, војно-инфраструктурне објекте, базе и кампове страних плаћеника, саопштило је Министарство одбране, не наводећи детаље о конкретним циљевима.
Украјински медији јавили су да су удари погодили престоницу Кијев, као и централни град Дњепропетровск и црноморску луку Одесу.
Градоначелник Кијева Виталиј Кличко окривио је нападе за текућу енергетску кризу у престоници, где је хиљаде зграда и даље без грејања. Украјински лидер Владимир Зеленски раније је изјавио да је за низак ниво припремљености за овакве ванредне ситуације одговоран сам градоначелник.
Украјина већ недељама трпи прекиде у снабдевању електричном енергијом, док Москва настоји да онеспособи капацитете за производњу наоружања како би обуздала дубинске ударе на руске цивилне циљеве.
Прошлог месеца Москва је, као гест добре воље и на захтев председника САД Доналда Трампа ради олакшавања мировних преговора, пристала да привремено обустави ударе на украјинску енергетску инфраструктуру.
Украјина, међутим, није смањила прекограничне нападе. Само у јануару, украјински напади усмртили су најмање 79 цивила, укључујући троје деце, а повредили 378 људи, према подацима Москве.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: Sputnik / Russian Defense Ministry/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србија побеђује, али само заједно са браћом, савезницима и пријатељима, у љубави са ближњима, а никако зависна од оних који моћ заснивају на уништавању и злоупотреби људи
Преговори лицем у лице могу бити одржани, али тек након што коначни дугорочни мировни споразум буде у потпуности припремљен, нагласио је руски председник.
ИОС је, према наводима, напао и убио ирачке војнике који су открили истурену базу.
9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке.
Годишњица Велике победе, биће обележена и у Београду 9. маја. Амбасада Руске Федерације у Србији је позвала грађане да се придруже шетњи „Бесмртног пука“ и одају почаст херојима.
Скоро 60 одсто Европљана више не сматра Вашингтон поузданим партнером, показује нова анкета фондације Бертелсман
Остале новости из рубрике »





















