BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Нема услова за окончање сукоба у Украјини – Кремљ

Нема услова за окончање сукоба у Украјини – Кремљ
30.12.2024. год.
Москва наводи да је спремна за мировне преговоре, али ће наставити са напредовањем док Кијев одбија преговоре.


Руске власти не верују да у овом тренутку постоје услови за заустављање сукоба између Москве и Кијева, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.

Песков је у понедељак, у интервјуу за РИА-Новости, упитан да ли тренутно постоје предуслови за окончање сукоба у Украјини.

Портпарол је дао кратак, али коначан одговор: „Не“.

Прошле недеље је поновио да је Русија „и даље отворена за преговоре“ како би се окончао сукоб. „Међутим, пошто није било напретка у погледу спремности Украјине за преговоре, настављамо нашу операцију“, нагласио је Песков.

Према његовим речима, динамика на бојишту „очигледна је: ми напредујемо“.

У јесен 2022. украјински лидер Владимир Зеленски потписао је указ којим се влади у Кијеву забрањују било какви преговори са Москвом. Овај закон и даље је на снази.

Током сукоба, Зеленски и његови западни савезници разговарали су о такозваној „мировној формули“, која је захтевала да се Русија повуче са Крима и других територија које Украјина сматра својим – Доњецке и Луганске Народне Републике, као и региона Херсон и Запорожје, који су званично постали део Руске Федерације као резултат референдума крајем 2022. Формула такође позива Москву да плати ратну одштету и формира ратни трибунал.

Руске власти су овај предлог одбациле као неприхватљив, „одвојен од реалности“ и као доказ неспремности Кијева да тражи дипломатско решење кризе.

Међутим, украјински лидер је недавно одустао од говора о „победи“, тврдећи уместо тога да жели „праведан мир“, уз безбедносне гаранције са Запада у облику чланства у НАТО-у, док је статус нових руских региона остао неодређен.

Прошле недеље, Вашингтон пост је, позивајући се на високог члана Зеленскове владе, објавио да званичници у Кијеву „почињу да верују“ да ће сукоб с Русијом бити решен 2025. године. Ова промена у ставу директна је последица обећања новоизабраног председника САД Доналда Трампа да ће брзо окончати сукоб када поново ступи на дужност, наводи лист.

На својој крајњој годишњој конференцији за новинаре почетком овог месеца, руски председник Владимир Путин изјавио је да је Москва отворена за преговоре с Кијевом без икаквих предуслова осим оних који су већ договорени у Истанбулу 2022.

Ови услови подразумевају неутралан, несврстан статус за Украјину – који јој забрањује придруживање НАТО-у – као и ограничења у распоређивању страног наоружања у земљи. Путин је такође истакао да сви преговори морају узети у обзир реалности на терену које су настале након 2022. године.



Извор: РТ (Ф)



  • Извор
  • Танјуг
  • Фото: Sputnik / Stanislav Krasilnikov/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Хуманитарна шетња од Београда до Звечана у подршку најмлађима на Косову и Метохији


Главни говорници европске политике – иницијатори узнемирујућих тенденција

Кијев очекује дугорочну америчку помоћ упркос растућим тензијама због Трамповог мировног плана


Дана 25. априла 2025. године, у петак Светле недеље, на празник иконе Мајке Божије „Живоносни извор“, Његова Светост Патријарх Московски и све Русије Кирил и Његова Светост Патријарх Србски...

 U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba Darje Mazurine, slikarke iz Rusije koja živi u Beogradu


Посета Стива Виткофа Русији има за циљ да унапреди мировни план САД који се суочава са противљењем Украјине и њених западних савезника


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА