BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Рат се могао избећи да је НАТО током година слушао упозорења - председник Јужне Африке

РТ: Рат се могао избећи да је НАТО током година слушао упозорења - председник Јужне Африке
18.03.2022. год.
Председник Сирил Рамафоса каже да је крвопролиће могло да буде спречено да блок предвођен САД-ом није повећао нестабилност

Јужноафрички председник Сирил Рамафоса, потенцијални посредник у руско-украјинском сукобу, окривио је НАТО што је покренуо рат у бившој совјетској републици ширењем на исток до прага Москве.

„Рат се могао избећи да је НАТО током година слушао упозорења својих лидера и званичника да би његово ширење на исток довело до веће, а не мање нестабилности у региону“, рекао је Рамафоса јужноафричким посланицима.

Уместо да пожење дивиденду након завршетка Хладног рата 1991. године, НАТО се проширио, додајући бивше нације Варшавског пакта и бивше совјетске републике, почевши од Пољске, Мађарске и Чешке 1999. године те 2004. године укључујући Бугарску, Естонију, Летонију, Литванију, Румунију, Словачку и Словенију. Албанија и Хрватска су приступиле 2009. године, а затим следи Црна Гора 2017. и Северна Македонија 2020. Украјина и Грузија су затражиле да се придруже војном блоку.

Москва се оштро противила присуству НАТО-а близу њених граница и кренула у мисију да добије безбедносне гаранције које би зауставиле ширење војног блока предвођеног САД-ом и спречила Кијев да се придружи његовим редовима. Међутим, Запад је игнорисао забринутост Русије.

Председник Владимир Путин најавио је специјалну војну операцију 24. фебруара, са наведеним циљем да „демилитаризује и денацификује“ власт у Кијеву, како би се осигурало да она више не представља претњу ни Русији ни новопризнатим републикама Донбаса, које су претрпеле седам година исцрпљујуће опсаде. САД и њихови савезници из НАТО-а оптужили су Русију да је започела „ничим изазван“ рат.

Јужна Африка се уздржала од подршке резолуцији Генералне скупштине Уједињених нација којом се осуђује руска војна акција у Украјини и одлучила је да остане неутрална поред 34 друге земље, укључујући Кину, Индију и Пакистан.

Јужноафрички председник је рекао да је важно разумети узроке кризе, али то не значи да се слаже са руском операцијом.

„Не можемо толерисати употребу силе или кршење међународног права“, додао је Рамафоса.

Извор: РТ


Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Getty Images / Maja Hitij / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На Слобожанском правцу руске трупе су ослободиле скоро половину територије Волчанска. Након што су преузеле контролу над комплексом зграда, предње групе су стигле до порушеног моста у улици Привокзална....


Русија никада није одустала од преговора, за разлику од Кијева, изјавио је изасланик Москве у УН Василиј Небензја

Украјинског лидера, чији је мандат истекао данас, Русија сматра „ратним злочинцем“, изјавио је бивши председник Дмитриј Медведев


Израелски емитер Кан известио је да две зараћене стране нису могле да се сложе око тога како би изгледао „крај рата“


Министар одбране Грант Шапс изјавио је да је то разлог зашто западне нације не обарају руске ракете изнад Украјине


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА