BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Рјазанов: Енергетика може да буде дугорочно одржива

Рјазанов: Енергетика може да буде дугорочно одржива
07.06.2021. год.

Заштита животне средине један је од приоритета пословања НИС-а, истакао је Михаил Рјазанов, ХСЕ директор НИС-а задужен за безбедност, здравље на раду и заштиту животне средине у  интервјуу за портал „Енергија Балкана“, додајући да је НИС у процесу формулисања Стратегије заштите животне средине у којој ће бити постављени циљеви у области смањења емисија гасова са ефектом стаклене баште. 

У интервјуу који је објављен поводом Светског дана заштите животне средине, који се обележава 5. јуна, Рјазанов је истакао да је НИС, као и било која друга енергетска компанија, спремна да пружи свој допринос заустављању климатских промена.
„По питању заштите животне средине радимо у два смера. Најпре, НИС инвестира у чисто еколошке пројекте, где немамо никаквих ефеката ни на финансијске, ни на наше производне показатеље. Друго, улажемо у производне пројекте, који поред финансијског имају значајан утицај на побољшање еколошких показатеља. У чисто еколошке пројекте НИС је од 2009. године уложио око 120 милиона евра”, истакао је Рјазанов, а као пример пројекта компаније који је поред производних донео и значајне еколошке бенефите навео  је пројекат „Дубока прерада“, чија је вредност више од 300 милиона евра, који је НИС пустио у рад 2020. године и који је значајно утицао на смањење емисија штених гасова. 
Рјазанов је истакао да НИС еколошке пројекте реализује у свим сегментима бизниса, јер  у компанији одрживи развој разумеју као начин да се остваре финансијски резултати, али искључиво уз истовремено унапређење заштите животне средине. Он је додао да је компанија највише улагања имала у Рафинерији нафте Панчево, а међу најзначајнијим пројектима истичу се: реконструкција и модернизација ФЦЦ комплекса која је резултирала смањењем емисија прашкастих материја, модернизација ауто и железничког пунилишта, реконструкција Дунавског пристаништа која је омогућила отпрему деривата по најмодернијим еколошким и техничким стандардима.

„Због свега овога могу да кажем да је НИС један од лидера у области одрживог развоја у Србији – објавили смо 11 верификованих Извештаја о одрживом развоју у коме јавност транспарентно и свеобухватно обавештавамо о својим остварењима, међу којима је и брига за заштиту животне средине, здравље запослених и безбедност на раду“, рекао је Рјазанов, истичући да, према његовом личном мишљењу у енергетици, где се користе нафта и угаљ, ако се примењује довољно мера заштите, за смањење штетних емисија, то може бити дугорочно одрживо. 

Нафтна индустрија Србије, фото: © НИС

Уз констатацију да је Гаспромњефт, као матична компанија НИС-а, поставио важан циљ, „циљ нула“, који обухвата нула инцидената, нула повреда на раду и професионалних болести, Рјазанов је додао да и НИС тежи да достигне исти циљ, што ће захтевати промену приступа и организације компаније по питању ХСЕ, али и нове пројекте: 

“Један од пројеката који је већ у току је “Штит безбедности – Kаркас“. Он ће нам омогућити да боље контролишемо ризике, до минималног ризика, који могу да проузрокују нежељене догађаје. Ту морамо да будемо поносни и на Гаспромњефт и на НИС због свега што се дешавало и током претходне године, када смо били под утицајем драстично негативних макроекономских услова, али смо ипак наставили улагања у пројекте заштите животне средине, безбедности на раду, укључујући и пројекат „Kаркас”, изјавио је Рјазанов и навео да за достизање “циља нула“ није довољна само посвећеност, већ су потребна и улагања. 

“Резултати које смо остварили до сада говоре нам у прилог – у 2020. години, која је била обележена здравственим и безбедносним изазовима, ми смо унапредили ХСЕ показатеље - индикатор повреда са изгубљеним данима (показатељ ЛТИФ) смањен је 8% у односу на 2019. годину,“ закључује Рјазанов и додаје да ће НИС и у наредном периоду остати фокусиран на унапређење ХСЕ показатеља у компанији, што значи већу безбедност за запослене и сараднике, као и додатну бригу за заштиту животне средине.
Стратегија заштите животне средине као део бизнис стратегије НИС-а

Према речима Рјазанова, Стратегијом ће бити обухваћени циљеви у области смањена емисија гасова са ефектом стаклене баште, што ће дефинитивно утицати на пословање компаније:

“У оквиру ове Стратегије ћемо дефинисати велики број мера и могућности за смањење различитих врста емисија, првенствено емисија гасова са ефектом стаклене баште. Међутим, већ смо доста урадили по овом питању. На пример, већ сада радимо „утискивање” ЦО2 у наша исцрпљена лежишта у циљу смањења емисије (тј. спречавања емисија у атмосферу) и подизања производње. Ове мере се не примењују још на свим нафтним пољима, али већ смо освојили технологију и сада процењујемо исплативост проширења овог пројекта на више нафтних поља“ навео је Рјазанов и додао да ће пуштањем у рад ТЕ-ТО Панчево компанија такође допринети смањењу емисија, јер ће ова термоелектрана-топлана, у коју ће бити уложено око 180 милиона евра, трошити само природни гас. 
 


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © НИС/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА