BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Чувени србски падобранци и специјалци поново дижу заставу

16.06.2020. год.


Као падобранци, доделу застава поновно успостављеним 63. Падобранској и 72. Специјалној бригади доживели смо емотивно, а као старешине, борци и ветерани схватамо значај тога, јер се тиме вратило оно што овим јединицама по заслузи и припада, каже за Спутник поводом свечаности у Такову, пуковник Миле Карановић, некадашњи старешина у 63. Падобранској бригади.







Сваком падобранцу, па самим тим и мени, врло је тешко пао тренутак када је 63. Падобранска бригада расформирана и од јединице која је неколико година раније одликована Орденом народног хероја, постала батаљон, објашњава Карановић.


Падобранци и специјалци опет у рангу бригаде

У недељу, 14. јуна, србски председник Александар Вучић је у Такову уручио заставе 63. падобранској и 72. специјалној бригади, које су 2006. расформиране и и преименоване у батаљоне. Прошле године од ових батаљона поново су створене бригаде.



Бригаде какве су 63. Падобранска и 72. Специјална, према Карановићевим речима, имају тежину међу армијама у свету, а у геополитичком смислу дају на тежини свакој држави, објашњава Карановић значај формирања ове две бригаде.


„Батаљон је мала јединица и људи, колико год да су обучени, не могу да покрију задатке које се у евентуалном сукобу постављају пред војску и пред јединицу. Рецимо, 1991, 63. Падобранска бригада је била на више од двадесет локација истовремено – извршавала је више од двадесет борбених задатака истовремено, то нису задаци чувања страже. То јединица ранга батаљона никада не би мигла да изврши. Организацијски и формацијски отварају се могућности за младе старешине“, наводи саговорник Спутника.



Право на црвену беретку плаћа се крвљу

Карановић је био и први рањеник кога је 63. падобранска бригада имала у ратовима на тлу бивше Југославије. Рањен је на аеродрому Церкље у Словенији, тада ваздухопловној бази ЈНА, на Видовдан, 28. јуна 1991, непосредно пошто је Словенија прогласила отцепљење од Југославије. Истпог дана је погинуо и један припадник 63. Падобранске бригаде.

Иако формирана још 1944. године, 63. Падобраднска бригада до 1991. није учествовала у ратним дејствима, због чега нису носили црвене беретке, препознатљиве за све падобранске јединице у свету. Тек по Карановоићевом рањавању, бригада је добила „право“ на црвене беретке.





Никола Јоксимовић, Спутник


  • Извор
  • Танјуг
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА