BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Невидљиви човек? Научници експериментишу са људским ћелијама како би постале провидне као код лигњи

РТ: Невидљиви човек? Научници експериментишу са људским ћелијама како би постале провидне као код лигњи
05.06.2020. год.


Истраживачи су успешно пренели природну камуфлажну способност коју неке врсте лигњи и сипи често показују у људске ћелије, омогућавајући им преламање светлости.

Неке врсте хоботница, лигњи и друга морска створења имају специјализована ткива у својим телима која им омогућавају да манипулишу светлошћу и неприметно се стопе са околином како би збунили предаторе или изненадили плен.



Сада су истраживачи на Универзитета у Калифорнији пројектовали људске ћелије тако да имају сличне могућности камуфлирања као оне у кожи главоножаца. Иако звучи као заплет стрипа или научнофантастичног филма, истраживачи уверавају да је то, у ствари, тешка наука.

"Наш пројекат - који је дефинитивно у домену науке - фокусира се на пројектовању и инжењерингу ћелијских система и ткива са својствима која се могу контролисати, преносити, одбијати и апсорбовати светлост", каже главни истраживач, доктое Атрули Чатерџи за хемијски и биомолекуларни инжењеринг.

Чатерџи ради у лабораторији Алона Городетског, ванредног професора хемијског и биомолекуларног инжењеринга, чији су тимови претходно направили пробој у инфрацрвеној камуфлажи и другим високотехнолошким материјалима.

Чатерџи је црпио инспирацију из женске лигње Doryteuthis opalescens, која може пребацити пругу на својем плашту са готово прозирног у непрозирно бели као заштитни механизам, користећи одређене врсте протеина који се називају рефлексини.

Тим је узео неке од честица заснованих на протеинима иза ове „биолошке технике прикривања“ да поново створи задивљујућу способност у људским ћелијама.


"Били смо задивљени када смо открили да ћелије не само да дају рефлексин, већ и стављају протеине у сфероидне наноструктуре и дистрибуишу их по телу ћелије", рекао је Городетски, који је коаутор студије, додајући да се ћелије понашају готово као код лигњи.

Тим је такође тестирао могу ли укључити или искључити способност употребе спољних подражаја стављањем ћелија између две плоче стакла обложене различитом концентрацијом соли.

„Прикривене ћелије“ изложене са више натријум-хлорида распршиле су више светлости и више се издвајале из своје околине.

За сада је, међутим, пробој ограничен на примену медицинске и биолошке микроскопије, тако да вероватно ускоро нећемо прогонити невидљиве мушкарце низ улицу.

Извор: Восток / РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Getty Images / Ortwin Khan / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА