BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ђукановић: СПЦ би да управља Црном Гором, да јој одређује карактер и будући развој

Ђукановић: СПЦ би да управља Црном Гором, да јој одређује карактер и будући развој
18.05.2020. год.
Део обраћања јавности председника Црне Горе Мила Ђукановића


"Црна Гора најдубље вјерује да је пут у НАТО и ЕУ то пут у поузданију стабилност без које нема динамичног и квалитетног економског и демократског развоја. Зато се и не премишља. И када у ЕУ и НАТО видимо реалне слабости, знамо да је припадност тим савезима једини могући пут изласка из стања перментне нестабилности и заосталости. Штавише, то је пут повратка Западног Балкана својој европској кући. Пут достизања оног квалитета живота који мора припадати и нашим грађанима, као грађанима Европе 21. вијека.


Све остало су илузије. И бездушне игре великих који нам још једном демонстрирају увјерење да им величина даје право да се поигравају судбинама малобројних и неразвијених.


Зато пажљиво креирамо и реализујемо политику учвршћивања стабилности уз истовремене напоре на модернизацији црногорског друштва. Оптерећени насљеђем дубоко укоријењених подјела у њему. И, дакако, свјесни да превазилажење тих подјела тражи вријеме. Јер, еманципација је процес који захтијева истрајност и пажљиво управљање. Но, уважавање наслијеђених разлика и пажљиво управљање нужним промјенама не значи и колебљивост и посустајање пред отпорима европеизацији црногорског друштва. Свака неодлучност поводом стратешког курса кретања савремене Црне Горе значила би продужетак лутања, заостајања, вјероватно и фаталног кашњења у потреби да постанемо дио развијеног демократског свијета.


Једино у том контексту видим и узавреле неспоразуме на тему односа Државе и цркве. Није ту ријеч о закону, нити о имовини, јер и тај закон и укупна правна и демократска пракса, данас свакоме, дакле и вјерским заједницама, обезбјеђује поуздану имовинску заштиту пред националним и европским правосудним институцијама.


Ријеч је о другом. Да ли је Црна Гора у стању да успостави владавину права која није само императив европске интеграције, него, превасходно нормалног и цивилизованог живота у нашој држави? 


Или, постоје субјекти друштва који имају ексклузивна права, као што је случај са СПЦ, која би да управља Црном Гором, да јој одређује карактер и будући развој? Прецизније, да ли је Црна Гора демократско мултиетничко друштво, или средњевјековно теократско, србско, како нас подучавају црквени великодостојници. Да ли је Црној Гори мјесто у Европи, тиме и у западној хемисфери, или на супротној страни? Из тога, логично, и да ли Црна Гора треба да постоји, будући да је већ направила толико „погрешних“ избора у ових 14 година, или неко други треба да доноси одлуке у њено име? И не мање важно - треба ли Црна Гора да остане непоколебљива у одбрани тековина антифашизма, или ће прихватити самозване месије који нам се препоручују да мире живе и мртве? Да, ако добро читам, мире фашисте и антифашисте. Мој одговор је кристално јасан. Црна Гора није непромишљено изабрала. Наш избор је независност и сувереност.


Наш избор је мултиетничност. Наш избор је европски систем вриједности. Наш избор је НАТО као гаранција стабилности. Наш избор је заштита и афирмација људских права и слобода, укључујући и слободу вјероисповијести. При чему свака вјерска заједница може бити само равноправна са другима и само дио друштва, а не пандан држави. И наш избор је заувијек што год видјели у нашем окружењу – антифашизам као непролазна вертикала хиљадугодишњег црногорског трајања.", наводи се у делу обраћања јавности председника Црне Горе Мила Ђукановића. 


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: predjsenik.me/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА