BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Патријарх Иринеј: Ни највећи непријатељи наши нису атаковали да уђу у манастире, као што то ради црногорски режим!

Патријарх Иринеј: Ни највећи непријатељи наши нису атаковали да уђу у манастире, као што то ради црногорски режим!
07.01.2020. год.
Србски патријарх Иринеј оцијенио је да Законом о слободи вјероисповијести власти у Црној Гори желе да ослабе свијест о србском поријеклу и имену, и, што још трагичније може да буде, ако буду успјели у томе, то је да то сјутра примијене и власти на Косову и Метохији.

 “Црна Гора, некада елитан дио србског народа, ушао је у такав живот да негирају своју историју. Наши односи су увијек били братски, један народ, нажалост, ту се умијешала политика, знамо чија, знамо зашто са жељом да Црну Гору одвоји од Србије и, оно што је најтрагичније што се не може објаснити и оправдати, Црна Гора је признала Косово Шиптарима, као и учешће предсједника Црне Горе на Косову у неким фазама с другима кад су у питању Косово и Србија, истакао је патријарх Иринеј у интервјуу за франкфуртске “Вести“, преноси Тањуг.

 
Рекао је да оно што црногорске власти чине са светињама нико никада није чинио.
 
“И највећи непријатељи наши нису атаковали да уђу у манастире. Уосталом, и манастири и имовина припада тамошњем народу. То нико не оспорава, као што што су Србији светиње нашег народа, наше државе. Шта они хоће тим, то само они знају, вјероватно да ослабе свијест о србском поријеклу и србском имену и оно што је још најтрагичније може да буде, ако буду успјели у томе, да то примијене сјутра на Косову и Метохији. То је трагедија. Вјероватно је то неко тако смислио. Надам се и молим се Богу као и сва наша Црква да они који воде Црну Гору, дођу к себи и да одустану од овога што смјерају”, казао је Иринеј.
 
Што се Косова и Метохије тиче патријарх је истакао да је то једна велика рана србског народа, српске историје и културе.
 
“Нажалост, Косово је окупирано, ја сам прије неколико мјесеци путовао за Пећку патријаршију и мене су два сата држали на прелазу не желећи да ме пусте. Ја нисам имао дозволу за улазак. Мени који сам патријарх коме је резиденција Пећка патријаршија и који сам 15 година живио на Косову и Метохији није било допуштено да уђем на територију Косова и Метохије. После неке интервенције надлежних дошло је до пуштања“, казао је Иринеј.
 
Указао је да тешко стање, да србског народа више нема тамо гдје су некада били у великом броју.
 
“Народ је протјеран са Косова и Метохије и можда највећи пропуст нашег државног врха јесте што ништа нису учинили када је народ протјеран да поставе као први услов свих разговора и преговора повратак народа на Косово и Метохију, да им се куће које су спаљене, које су уништене, имање које је разграбљено поврати да би се народ вратио“, оцијенио је Иринеј.
 
Казао је да је игра око Косова велика игра, и да има доста оних који желе да га отму Србији.
 
“Оно што је комично и трагично, траже да се одрекнемо Косова. Паметан човјек не може да се одрекне своје куће и од своје земље. То је наша света земља, земља с највећим светињама. То су Пећка патријаршија, Дечани, Грачаница, и многе друге светиње, на стотине и стотине. Одувијек су припадале србском народу, србској култури и историји. Данас, они који немају историју и своју културу, траже да се ми одрекнемо своје културе“, нагласио је Иринеј.
 
Патријарх је истакао да је борба велика, да се предсједник Србије Александар Вучић јуначки бори да нађе најбоље рјешење за Косово и Метохију, и да ће се видјети како ће на крају све да се издешава.


  • Извор
  • borba.me


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова

Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА