BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Спектар РГ“ изведен на орбиту

„Спектар РГ“ изведен на орбиту
14.07.2019. год.


Са лансирног места бр. 81 космодрома "Бајконур", 13. јула 2019. у 15:30:57 по московском времену, успешно је лансирана ракета носача "Протон-М" са космичком астрофизичком опсерваторијом "Спектар РГ". Лансирање и лет су прошли без броплема. Ово је било друго лансирање овог типа лансирног возила 2019. године.


Два сата касније, у 17:30 по московском времену, летелица је одвојена од горње фазе ракете "ДМ-03", а орбитална опсерваторија започела је свој 100-дневни лет до близине тачке Л2, где ће истраживати Универзум у рендгенском електромагнетном систему зрачења. Сви системи раде нормално, као и соларни панели и топлотни штит. 


 
Истраживање је планирано у наредних шест и по година, од чега четири године у режиму скенирања звезданог неба, а две и по године у режиму опажања објеката у космосу.



Очекује се да ће током истраживања "Спектрум РГ" наћи око 100.000 кластера галаксија у видљивом делу космоса, око три милиона акумулирајућих супермасивних црних рупа, стотине хиљада активних звезда, на десетине хиљада галаксија које формирају звезде и многе друге објекте.




Ови подаци су изузетно важни за разумевање како се материја дистрибуира у космосу, каква је улога тамне енергије у његовом развоју и како се појављују и расту супермасивне црне рупе.

Космичка опсерваторија „Спектар-Рендген-Гама“ (Спектар РГ) је међународни руско-немачки пројекат, чији је циљ стварање орбиталне астрофизичке опсерваторије за проучавање космоса у опсегу рендгенских зрака.


Опсерваторија укључује два телескопа: „еРосита“, који је направио Институт за ванземаљску физику друштва „Макс Планк“ из Немачке, и „АРТ-ИКСЦ“ (ART-XC), који је развио Институт за истраживање свемира Руске академије наука, а произвео руски Научно-истраживачки институт за експерименталну физику из Сарова.

Главна мисија опсерваторије „Спектар РГ“ је истраживање универзума у опсегу рендгенских зрака електромагнетног зрачења и стварање карте видљивог универзума, на којој ће бити забележени сви довољно велики кластери галаксија.

 



  • Извор
  • фото: roscosmos.ru/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума

Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА