BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Од Москве до Ростова на Дону: 10 највећих руских градова са више од милиoн становника

08.12.2018. год.


У урбаним срединама у свету данас живи велика већина становништва, а велики градови сваке године настављају да расту. Који су највећи градови у којима живе Руси?

1. Москва – 12,5 милиона 

Главни град Русије највећи је руски град. У Москви, према званичним информацијама, живи само 12,5 милиона људи, али локално становништво сматра да је тај број у ствари много већи. Као прво, Москва се сваке године све више шири. Последњих година увећала се готово двоструко, на рачун простора који се сада назива Нова Москва. Као друго, званична статистика не укључује људе који живе у околини руске престонице, али  свакодневно путују у град. Укупно би број људи у Москви могао да буде већи од 20 милиона. А у Москву из других регија и земаља сваки дан долази све више и више људи.

2. Санкт-Петербург – 5,35 милиона

Пре 1917. године овај град у коме је Револуција почела био је главни град Руског Царства. Руси га данас зову "културном престоницом". И то је сасвим тачно, град је познат по својим музејима (Ермитаж је један од најбољих музеја на свету), позориштима (Маријински театар је балетски и оперски, а Александрински драмски) и класичној европској архитектури. Поред тога, кишовито време и бројни мостови чине Санкт-Петербург најромантичнијим градом у Русији!

3. Новосибирск – 1,6 милиона 

Новосибирск, највећи град у Сибиру и трећи по величини град у Русији, важно је транспортно чвориште. Историја овог града повезана је са изградњом Транссибирске железнице. Новосибирск је једна од најважнијих станица на путу до Владивостока. Познат је и по свом Tеатру Опере и балета, једном од најбољих у Русији, као и најдужем мосту на свету у оквиру система подземне железнице.

4. Јекатеринбург – 1,5 милиона

Пођимо сада на Урал, у индустријско срце Русије. Вековима су људи овде копали руду, угаљ, со и малахит. Много је великих руских градова повезаних с таквом индустријом, само што је Јекатеринбург највећи, основан у 18. веку око железаре и назван у част царице Јекатерине Прве. Чак и метро наглашава историју Јекатеринбурга: станица Геологическа украшена је слојевима земље, у разним бојама, направљеним од полудрагог камења пронађеног у поменутом масиву.

5. Нижњи Новгород – 1,26 милиона

Само четири сата вожње возом потребно је да из Москве стигнете у Нижњи Новгород на реци Волги. Овај древни град често се помиње као трећи главни град Русије. Основан у 12. веку Нижњи Новгород поноси се добро очуваним примерцима јединствене словенске архитектуре, а нарочито својим чувеним кремљем од црвене опеке. Град је у совјетско време име добио по писцу Максиму Горком, који је у њему провео детињство. Ако се возите бродом реком Волгом, немогуће је не запазити овај град!

6. Казањ – 1,24 милиона 

Главни град Републике Татарстана један је од најстаријих руских градова. Основан почетком 11. века, Казањ је препун занимљивих знаменитости. Оне укључују кремљ од беле опеке, Сјујумбикин торањ и џамију Колшариф, другу по величини у Русији (највећа џамија се налази у Грозном, главном граду Чеченије). Међутим, Казањ обавезно морате да посетите и због његове фантастичне кухиње! Уз ечпочмак (пециво троугластог облика пуњено млевеним месом и кромпиром), чак-чак (десерт од теста с медом), шурпу и пилав у овом граду дефинитивно нећете остати гладни.

7. Чељабинск – 1,2 милиона

Концентрација металуршких и инжењерских погона у овом граду на Уралу толико је велика да локални становници Чељабинск зову најжешћим градом у целој Русији. Занимљиво је да је животиња приказана на званичном грбу града камила, као подсећање да је Чељабинск у 18. веку био трговачки, а не индустријски центар.

8. Омск – 1,17 милиона

Према легенди, златне резерве Руског Царства током Грађанског рата биле су сакривене у овом старом сибирском граду. Гласине кажу да је благо још увек закопано негде у шумама тајге, али нико није довољно луд да у њих зађе и покуша да га пронађе. Сам Омск је пријатан руски град с традиционалном архитектуром, широком реком Иртиш и многим ресторанима с богатом локалном храном (пељмени су овде главна ствар).

9. Самара – 1,16 милиона

Овај град на реци Волги био је један од домаћина Светског првенства у фудбалу 2018. Дуг око пет километара, самарски речни насип један је од најдужих у Русији, начичкан кафићима, урбаним вртовима и једном од најстаријих руских пивара под називом Жигули. У центру града ћете наћи џиновску свемирску ракету - праву ракету Р-7 направљену 1984. године у Самарском ракетном центру и подигнуту 2001. у част годишњице Гагаринове мисије у свемир.

10. Ростов на Дону - 1,13 милиона

Ростов на Дону је отаџбина руских козака - ако желите да проникнете у њихову културу, ово је права дестинација за вас. Овде све подсећа на њихове корене, од нове ваздушне луке, назване по атаману Матвеју Платову, до локалних ресторана, изграђених у стилу традиционалних козачких кућа. Уз све то, Ростов на Дону је модеран град са непоновљивом атмосфером.

Ана Сорокина, Russia beyond



  • Извор
  • фото: © Дмитриј Серебрјаков/TASS/ Russia beyond/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА