BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 04.10.

05.10.2018. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Спровођење Минских споразума - кликнути на карту за увећање


Карта ситуације на фронту за 04.10. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање



Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 


Интервју са мајором Војске ДНР Дејаном Берићем - Декијем



Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 04
.10.

Кијевске снаге 19 пута напале територију ДНР Према саопштењу Министарства одбране ДНР кијевске снаге су за протекла 24 сата 19 пута напале територију ДНР. Под ватром кијевских снага нашло се 11 насељених места Републике.



Народна милиција ЛНР саопштила је да су кијевске снаге током претходног дана 12 пута напале позиције Народне милиције у подручју насеља Доњецки ,Калиново ,Желобок, Сокољники, Лозовое, Пришиб и Калиновка.



Преглед напада на ЛНР


Преглед политичко-економских и других вести за 04.10.

 

 Русија остаје главни добављач угља Украјини Русија остаје главни добављач угља Украјини, изјавио је Михаил Волинец, шеф Независног синдиката рудара Украјине.

"Прошле године је Украјина увезла антрацита у вредности од 75 милијарди гривни (око 2,6 милијарди долара), а од тога из Русије - за 53 милијарде гривни (око 1,8 милијарди долара). Ове године антрацит се увози још више. Предвиђа се хладна зима, а прогнозирај се још веће цене", рекао је он.


Међутим, саобраћајна инфраструктура земље није спремна повећа увоз, рекао је шеф синдиката. Волинец је такође напоменуо да су резерве угља на украјинским термо-електранама за 600 хиљада тона мање него прошле године.

Украјинске власти су због сукоба у Донбасу изгубиле приступ већини рудника, јер се најпрофитабилнији налазе на територији Доњецке Нарподне Републике, те је Украјини због тога потребан антрацит. Предузећа која су под контролом власти Украјине производе непрофитабилни угаљ. Због тога, Кијев мора да увози угаљ из Русије, Јужне Африке и Сједињених Држава.

Украјински парламент одобрио нацистички слоган као службени војни поздрав - „Слава Украјини!“ Врховна рада Украјине усвојила закон којим се успоставља нацистички слоган "Слава Украјини!" као службени војни поздрав.

Документ је подржао 271 посланик са потребним минимумом од 226 гласова.


Одговарајући пројекат је затражио председник Петро Порошенко. Уместо "Здраво друже!" и "Здравље желим!" војска ће се поздрављати нацистичким слоганом "Слава Украјини - слава јунцима!"


Према закону, слоган "Слава Украјини!" такође ће користити службеници полиције.


Закон сада треба да потпише председник Порошенко, а ступиће на снагу након објављивања у службеном гласнику.

"Наши славни преци могли су само сањати о овоме! Свете речи за сваког украјинца - `Слава Украјини! Слава Херојима!` - службени поздрав Војске Украјине. Захваљујем посланицима који су донели историјску одлуку, подржавајући мој предлог. Честитам украјинској војсци. Слава Украјини", саопштио је Порошенко.

"Слава Украјини! Херојима слава!" је слоган "Украјинске побуњеничке војске" (организација забрањена у Русији) под вођством Степана Бандере. Током Другог светског рата ова нацистичка творевина се борила против совјетских снага. Последњих година, нацистички поздрав је постао веома популаран у Украјини, а којим се често служе украјински политичари.

"Украјинска побуњеничка војска" је чинила масовне злочине током Другог светског рата, нарочито над Јеврејима и Пољацима. Према истраживањима, ликвидирано је од 36 до 100 хиљада људи.

Лавров: Русија и Мађарска забринуте због повреде права националних мањина у Украјини Русија и Мађарска су забринуте због политике званичног Кијева о украјинизацији образовања и повреде права националних мањина, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров након разговора са својим мађарским колегом Петером Сијартом.
„И Мађарска и Русија, као и све друге земље света, залажу се за потпуну примену Минских споразума. Такође смо заједно забринути због политике званичних власти Кијева о украјинизацији образовања, повреди права националних мањина, пре свега језичких права, супротно обавезама које је Украјина преузела у оквиру одговарајућих међународних конвенција“, рекао је Лавров.

Он је додао да је Украјина као транзитер гаса доказала своју непоузданост.

„Наравно, разговарали смо и о питањима везаним за транзит руског гаса преко Украјине. Сада, када је Украјина доказала своју непоузданост као транзитна земља, када се украјински систем за транзит гаса налази у изузетно алармантном стању, ми, као што знате, или боље речено наша компанија ’Гаспром‘, заједно са партнерима из европских земаља, изградила је прву линију ’Северног тока‘. Сада већ почиње изградња ’Северног тока 2‘“, истакао је Лавров.

Истовремено, руски министар је додао да Русија, као снабдевач гаса, никада није давала разлог за сумњу у своју поузданост.

Украјина је престала са куповином гаса из Русије у новембру 2015. и није користила руско гориво 2016—2017. године у припреми за грејну сезону, пумпајући у складишта гас набављен у Европи. Трилатерални преговори о транзиту гаса између Русије, Европске комисије и Украјине одржани су 17. јула у Берлину, први пут након што је арбитража из Стокхолма донела одлуку у спору између „Гаспрома“ и „Нафтогаса“ о уговорима о снабдевању и транзиту гаса.

Мађарски министар спољних послова Петер Сијарто саопштио је да ће Мађарска 2020. године купити од Русије више од четири милијарде кубних метара гаса. Он је саопштио да је већ одржао преговоре о енергетској сарадњи са министром спољних послова Русије Сергејем Лавровом, министром енергетике Александром Новаком и министром индустрије и трговине Денисом Мантуровом.

„На основу ова три разговора, могу вам рећи да након значајне кризе, која је трајала годинама, можемо да говоримо о успеху наших руско-мађарских контаката. Договорили смо се да ћемо на основу раније потписаног споразума купити од Русије више од четири милијарде кубних метара гаса, чиме ћемо Мађарску обезбедити енергијом и 2020. године“, рекао је Сијарто на заједничкој конференцији за новинаре у Москви.

Он је додао да Мађарска захтева да Брисел не смета Средњој Европи да добија руски гас преко „Турског тока“.

„Потпуно је јасно да предузећа Западне Европе заједно са ’Гаспромом‘ припремају изградњу ’Северног тока 2‘, тако да мислим да ће доћи до озбиљног помака. И ми бисмо желели да Средња Европа то постигне“, навео је Сијарто.

„И пошто ће Западна Европа моћи да купује гас преко северног пута, ми, Средња Европа, такође захтевамо ово право за себе. Захтевамо да Западна Европа и Брисел не подмећу клипове у точкове, да бисмо ми са југа добили овакву прилику. Како Западна Европа добија нову линију са севера, тако и ми желимо да је добијемо са југа“, нагласио је министар.

Он је истакао да Мађарска не жели да се снабдевање Средње Европе гасом бојкотује преко Балкана.

Добри контакти Мађарске и Украјине су поступцима Кијева сведени на нулу, додао је Сијарто.

„Што се тиче познатог списка на који сам стављен (база украјинског сајта ’Миротворац‘), могу вам рећи да постоји и озбиљнији проблем. Осигурана права мађарског становништва у Украјини стално се крше. Моје укључивање на списак није проблем. Много је већи проблем што Закон о образовању, који нарушава права мађарске националне мањине, још увек није ревидиран. Упркос чињеници да нас интересују добросуседски и добри односи са Украјином, председник Украјине и влада свели су на нулу наше добре контакте између земаља“, закључио је мађарски министар.

Напетост у односима Украјине и Мађарске појавила се након извештаја да конзулат Мађарске у граду Берегову, у Закарпатској области, издаје мађарске пасоше грађанима Украјине. Украјински министар спољних послова рекао је да Кијев намерава да протера конзула Мађарске из земље. Будимпешта је саопштила о могућности реципрочног одговора.
Украјинa - из минута у минут -

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова

Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА