BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Правилно је „србско“, а не „Србије“!

30.05.2018. год.
Одбор за стандардизацију србског језика реагује на промену у пасошима. Стручњаци писали државном врху


Вест да ће од 1. октобра у рубрици држављанство, у пасошима, уместо "србско" писати "Републике Србије" изазвала је бурну реакцију Одбора за стандардизацију србског језика Српске академије наука и уметности. Негодујући због те новине, писали су председнику, премијерки и министрима, упозоравајући на то да је овај потез језички неутемељен, али и споран у ширем контексту.

"Србско" је замењено "држављанством Републике Србије" на захтев који је заштитнику грађана поднела Странка за Санџак.

- Сви мањински народи, односно, несрбски народи у Републици Србији, подводе се под одредницу "србско" и ми смо тражили да се то исправи - образложио је тада председник ове странке Февзија Мурић.

Министарство унутрашњих послова прихватило је ову препоруку омбудсмана и од јесени више нико неће моћи да има србско држављанство у пасошу, већ искључиво Републике Србије. У Одбору за стандардизацију кажу, међутим, да су институције потпуно погрешно протумачиле значење придева "србско", јер он равноправно значи да се нешто односи на Србе или Србију. И то је, објашњавају у писму упућеном највишим државним институцијама, објашњено у званичним речницима. Ни са једном катедром за србски језик, институтом или овим одбором није се консултовало поводом промене у путним исправама. Они објашњавају да постоје канадско или хрватско држављанство, али не и држављанство Канаде или Хрватске.

Председник одбора за стандардизацију србског језика др Срето Танасић упозорава на вишегодишње системско брисање придева "србски" где год би могао асоцирати на значење припадности Србима.

- Државне институције тиме свесно врше насиље над србским језиком, излазећи у сусрет онима којима придев србски у свим контекстима и значењима смета - каже Танасић. - Ако Србија хоће да буде сагласна целом културном свету, и држављанство треба да пише као што га пише сав тај културни свет. У супротном, тешко је не помислити да је у питању презир према србском имену, односно самопорицање србског имена у самој Србији. Можда је потребно покренути и иницијативу за доношење закона о заштити србскога имена, будући да неће проћи много времена а да Бошњаци или нека друга национална мањина у Србији не затраже да се промени и сам назив државе Србије, јер и он, попут "србског држављанства", асоцира на Србе?!


Фото З. Јовановић / Новости

 

ГРАМАТИЧКИ НЕДОПУШТЕНО

ДА би се у називу избегла нежељена реч "србски", у називима институција и организација користи се "Србија", што је, објашњавају у Одбору, граматички недопуштен облик. Као пример наводе Радио-телевизију Србије, Путеве Србије, Железнице Србије, Пошту Србије, Војску Србије... Исправно би било, објашњавају, да се зову србска или србијанска војска, пошта, железница...

И. Мићевић,
Новости



  • Извор
  • Др Срето Танасић, Фото И. Мићевић / Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На Слобожанском правцу руске трупе су ослободиле скоро половину територије Волчанска. Након што су преузеле контролу над комплексом зграда, предње групе су стигле до порушеног моста у улици Привокзална....


Русија никада није одустала од преговора, за разлику од Кијева, изјавио је изасланик Москве у УН Василиј Небензја

Украјинског лидера, чији је мандат истекао данас, Русија сматра „ратним злочинцем“, изјавио је бивши председник Дмитриј Медведев


Израелски емитер Кан известио је да две зараћене стране нису могле да се сложе око тога како би изгледао „крај рата“


Министар одбране Грант Шапс изјавио је да је то разлог зашто западне нације не обарају руске ракете изнад Украјине


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА