BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Портон Даун лабораторија која се бави случајем „Скрипаљ“ има тамну историју тестирања на људима

РТ: Портон Даун лабораторија која се бави случајем „Скрипаљ“ има тамну историју тестирања на људима
05.04.2018. год.


Извор: Восток / РТ

Војна лабораторија у Портон Дауну била је срце британског биолошког оружја у периоду од 1939. до 1989. године. Научници Министарства одбране су спроводили хемијске експерименте на најмање 20.000 војних лица, као и више од 100 тајних бактеријских тестирања у јавности у припреми за страховане хемијске нападе из Совјетског Савеза.

Ове године лабараторија је враћена на насловне стране када је добила дужност да одреди супстанцу која се користила у тровању Сергеја и Јулије Скрипаљ. Извршни директор лабораторије је потврдио да тим не може да идентификује "прецизан извор" нервног агенса, а Министарство спољних послова је негирало тврдњу да је агенс из Русије - упркос супротним тврдњама Бориса Џонсона, као и ранијим саопштењима.

Експерименти британске владе на војном особљу озбиљно су  нарушили етичке стандарде, према званичном извештају објављеном 2006. године. Годинама уназад ветерани се жале и тврде да имају трајне последице по њихово здравље као резултат испитивања.



Током експеримената, научници из Портона су стављали течни нервни гас на руке око 440 мушкараца, а једном приликом су тестирали нервни гас на осам мушкараца одједном, а учесници тесирања нису ни знали шта је то у ствари било.

Извештај владе на 60 страница објављен је 2002. године са детаљним испитивањима са штетним супстанцама, а којима су били изложени милиони људи. Испитивања су се састојала од ослобађања потенцијално опасних хемикалија и микроорганизама на огромним подручјима Британије - без обзира на становништво.

Такође је откривено да су војном особљу даване инструкције да кажу да се ради о"истраживању", те да је то део истраживачког пројекта о "времену и загађењу ваздуха".

Осмишљено да би се тестирала рањивост Британије уколико се спусте смртоносни облаци, у већини случајева је коришћено алтернативно биолошком оружје као што су бактерије serratia marcescens или цинк-кадмијум сулфид, који је био пуштан у огромним количинама како би се имитирао биолошки рат.

Влада је инсистирала да су укључене хемикалије у експерименте сигурне, међутим, кадмијум је препознат као узрок рака плућа и сматран је хемијским оружјем током Другог светског рата. У породицама које живе у подручјима испитивања рађала су се деца са оштећењима, те је захтевана јавна истрага.


1968. © C. Woods / Getty Images

На још једном испитивању војни брод је пуштао бактерије, укључујући e.coli and bacillus globigii, које су имитирале антракс, у кругу од 5 до 10 миља дуж јужне обале Енглеске између 1961. и 1968. године, излажући више од милион људи микроорганизмима. У испитивањима осмишљеним да тестирају рањивост владиних зграда и јавног превоза, бактерије су испуштене у лондонски метро.

Такође постоје извештаји који потврђују да је за време Другог светског рата Портон Даун произвео милионе колачића са антраксом за стоку који би се испустили у Немачку како би се убила стока у огромном размеру.

Улф Шмит, професор савремене историје на Универзитету у Кенту, проценио је у својој књизи "Тајна наука" из 2015. године да је у том временском периоду у Портон Дауну извршено до 30.000 тајних експеримената хемијског ратовања. Такође се тврди да је војно особље у већини случајева није добијало довољно информација како би правилно просудило и дало сагласност за тестирање на себи.

Стогодишња лабораторија је пријавила годишњи буџет од 500 милиона фунти и запошљава 3.000 научника. Министарство одбране је 2008. године доделило 3 милиона фунти надокнаде за компензацију за 360 тестираних ветерана без прихватања одговорности.

 



  • Извор
  • 1963. © Jim Gray / Getty Images / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик


Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА