BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Зашто без ћирилице

Зашто без ћирилице
13.07.2007. год.

У постојбини "Октоиха", штампаног у "Ободу" на Ријеци Црнојевића, данас вјековима након његовог "рођења" потире се ћирилица.
Позив за спонзорство за Ријечке спортске игре које се по 21. пут одржавају штампан је латиницом, што показује сву дубину и негирања нашег цивилизацијског писма и културе.
- Устав нам гарантује равноправност писма, али Ријека Црнојевића је постојбина ћириличног "Октоиха". Зато нема разлога да потпуна предност не припадне ћирилици. У супротном, ми радимо у корист своје негације. Поништавамо своје писмо - рекао је др Владимир Јовићевић, историчар и предсједник НВО "Зограф", Удружења за заштиту културног насљеђа Скадарског језера.
Овај покушај потирања званичног, ћириличног писма у Црној Гори није усамљен. Свједоци смо бројних написа, дописа и назива који су позајмљени, најчешће из енглеског или италијанског језика, а који свакодневно преплављују Црну Гору.
- Они који заборављају традицију и корјене осуђени су на пропадање. Зато, би требало да обиђу плочу у Ријечком граду која свједочи о првој ћириличној штампарији на овим просторима - подсјетио је др Јовићевић.
На Ријечком граду појава штампарије у средњовјековној Црној Гори, последњој слободној држави на Балкану, пред турском најездом, представља својеврстан културни феномен европских размјера и зато потомци не смију заборавити на свијетла слова којом је исписана наша историја.
Господар Црне Горе, Ђурђе Црнојевић, купио је у Венецији штампарску пресу са покретним словима и почео да штампа богослужбене књиге, а прва је из ове штампарије изашла јануара, 1494. године - "Октоих првогласник".



  • Извор
  • dan.cg.yu
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА