BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

10 занимљивости о Мексику, земљи сомбрера и текиле

10 занимљивости о Мексику, земљи сомбрера и текиле
31.01.2020. год.
Сомбреро, такоси, маријачи, текила, узбудљиве и живописне фасаде из мексичких серија – све ово је Мексико, далека и егзотична земља у Северној Америци. Ипак, ако сте мислили да је то све, преварили сте се. Има нечег у Мексику и Мексиканцима што је посебно интригантно свима који воле да путују.

Ако се одлучите за путовање у Мексико дочекаће вас пријатељски настројени, топли и насмејани људи. Схватићете већ првог дана због чега Мексиканци важе за други најсрећнији народ на свету. (Први су Финци). Можда ће вас изненадити слика заљубљених парова који се љубе на улици, али за њих то није ништа необично. Пре свега отворени у показивању нежности, они својим начином живота потврђују да се љубави не стиде. Друго се и не може очекивати од становника ове интересантне земље.

Представљамо вам десет занимљивости о Мексику због којих ћете и ви пожелети да га посетите.

#1 Ватрена кухиња – оброк који пузи

На првом месту – храна! Шетња било којом мексичком пијацом је прилика да напуните свој цегер скакавцима, пауцима, па чак и шкорпионима, а све то да бисте их припремили за свој оброк. Јело које пузи? Док се неки гнушају на саму помисао, други радо бирају ову гастрономску авантуру у свом тањиру.

Мексиканци су познати по јако зачињеној храни. Ако се планирате путовање у Мексико спремите се да пробате  буррто, чимичангу, касадиљу и многа друга једноставна, а опет по укусу изванредна јела. Једном кад их пробате биће вам јасно због чега је мексичка кухиња под заштитом UNESCO-а.

#2 Мексико је највећи извозник пива на свету

Где је храна ту је и пиво. Не морате бити страствени обожавалац филма “Паклене улице”, па да знате да је Kорона изврсно пиво које потиче из Мексика. Позната широм света ово, наравно, није једина марка пива која се производи у овој земљи. Мексико је “родно место” неких од најпродаванијих на свету попут Kороне,  Модело, Индио, Пацифико, Бохемиа, Викториа, и наравно Сол.

#3 Једно од седам светских чуда налази се баш у Мексику

Иако постоје различите листе 7 светских чуда, Чичен Ица је скоро на свима њима. Остаци града античког народа Маја привлаче туристе из свих делова света. Древни свечани град на полуострву Јукатан одлично илуструје оно о чему се са страхопоштовањем говори о Мајама – били су неприкосновени познаваоци звезда.

Да се овај народ се посебно занимао за астрологију потврђује једна занимљивост. Наиме, они су и своју архитектуру и сва здања правили према звездама. Позиција пирамиде Кукулкан је таква да се у току равнодневице на њој оцртава фигура у облику змије. Необична игра светлости и сенки траје читавог дана на степеницама пирамиде. Почиње на њеном врху – где се формира реп, а наставља се према подножју, да би се ту наставила на окамењену главу змије, која је део пирамиде. Импозантно, зар не?

#4 Мексико Сити тоне

Да ли сте знали да мексичка престоница тоне скоро метар годишње? У последњих 60 година град је потонуо више од 9 метара. Разлог за то је огромна потражња за водом која се узима из водоносника испод града.

То је узроковало нагињање зграда и може постати озбиљан проблем јер потражња за водом и даље расте.

#5 Мексико има најстарији универзитет у Северној Америци

Да, добро сте прочитали – у Северној Америци. Људи обично мисле да је Мексико део Латинске Америке, било у Јужној или Средњој Америци. Међутим, Мексико је део Северне Америке, заједно са САД-ом, Канадом и карипским острвима.

Како је Национални универзитет у Мексику основан 1551. године, чак 85 година пре Харварда, то га чини најстаријим универзитетом у Северној Америци.

#6 Мексико има 35 места под заштитом UNESCO

Мексико је земља богате историје, те је чак 35 места унутар његових граница под заштитом  UNESCO-а. На овој листи налазе се историјски центри градова као што су Гуанајуато, Мексико Сити и Пуебла, десетак древних рушевина, поља агава и станиште китова Ел Визцаино, које је важна  локација за размножавање и зимовање сивог кита, калифорнијског морског лава, северног слона и плавог кита и четири врсте угрожене морске корњаче.

#7 Земља 68 језика

Иако се шпански језик користи у вец́ини комерцијалних и владиних послова, мексички закон признаје чак 68 службених домаћих језика. Овај број укључује на десетине варијација домородачких дијалеката. Претпоставља се да број дијалеката који се у Мексику говори премашује чак 200. Многи од тих језика су у великој опасности да заувек нестану. Опстају само међу малим заједницама и често их говоре само старије генерације.

#8 У Мексику се налази најмањи вулкан на свету

Када се каже вулкан и Мексико, сви помисле на Попокатепетл, један од најсмртоноснијих светских вулкана. Ретки су они који знају да је Мексико уједно и дом најмањег вулкана на свету. То је Cuexcomate.

У поређењу са Мауна Лоа на Хавајима који је висок око 4 100 метара  овај вулкан је једва брдо! Уз то је права туристичка атракција.

#9 ТВ у боји је изумљен у Мексику

Први телевизијски пренос у колору био је снимак Мексико Ситија из 1946. године. Захваљујући Мексиканцу Гуљерму Гонзалесу Камарени, који је 1942. године креирао хромоскопски адаптер за телевизијску опрему, данас имамо тв у боји. Оно што овај изум чини посебно невероватним јесте чињеница да је Гуљермо тада имао само 17 година!

#10 Мексико је друга “највећа” држава на свету

Према неким стручњацима, Мексико је победио Сједињене Америчке Државе у трци за “најдебљу” земљу на свету. Нажалост, чак једна од шест одраслих особа у Мексику има дијабетес и срчане болести, а о другим здравственим проблемима које повлачи гојазност не треба ни говорити. Прерађена и масна храна, као и слатка и газирана пића много су јефтинија од здраве хране у Мексику. Ово се сматра главним узроком оволике стопе гојазности. 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Совјетска власт није знала како да после рата поступи са казненом СС бригадом „Дружина“ која је прешла на њену страну. Тај проблем се неочекивано решио сам од себе


„Гледао сам како са малих пољских аеродрома, на којима су били дислоцирани у Срему, полећу осамљени југословенски ловци, храбро насрћу на огромне бомбардерске формације и у пламену се сурвавају...


Многобројне обавезе, као што је посао, брига о породици, одржавање пријатељстава већини особа одузимају много времена, па они често требају помоћ. Зато су ту ситнице, као што су геџети...

Црвена армија је више од две године покушавала да потисне непријатеља даље од града. То је постало могуће тек након победе у Курској бици и дефинитивне промене тока рата. ...


Генерални директор компаније Даниил Бренерман рекао је да се сада ради на цивилној сертификацији овог авиона


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА