BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија и Кина: Немачког држављанина Кристијана Шмита не сматрамо високим представником за БиХ

Русија и Кина: Немачког држављанина Кристијана Шмита не сматрамо високим представником за БиХ
12.05.2022. год.

Стални представник Руске Федерације при УН Василиј Небензја рекао је да Савет безбједности УН не може сматрати њемачког дипломату Кристијана Шмита високим представником у Босни и Херцеговини (БиХ), јер његова кандидатура није прошла потребно одобрење.

"Желео бих да направим резерву да немачког држављанина Кристијана Шмита не сматрамо високим представником. Савет безбедности УН није дао одговарајуће одобрење за његово одобрење на овој функцији", рекао је Небензја на састанку Савета за Босну и Херцеговину.

„Желимо да истакнемо да је босански проблем на дневном реду Савета у смислу Поглавља 7 Повеље УН-а. 
Већ четврт века постоји пракса одобравања високих представника. Утолико су циничнији покушаји да се то заобиђе када овакве деструктивне иницијативе за Босну и Херцеговину долазе од држава које себе сматрају чуварима традиције јуриспруденције и међународног права. Желимо да истакнемо да господин Шмит нема право да говори о у име међународне заједнице и да шаље Савету безбедности документе било које врсте“, нагласио је Небензја, преноси ТАСС.

Истовремено, руски дипломата је приметио да „постоји пракса по којој је могуће чути говорника у његовом личном својству како би се проценило да ли ће његово учешће бити потребно у будућности“.

„Тако доживљавамо његово учешће овде данас“, додао је Небензја.


Став Русије подржао је заменик сталног представника Кине при УН Даи Бинг, те додао: „С обзиром на то да именовање господина Шмита није одобрио Савет безбедности, сматрамо да он не може да делује у Савету као високи представник.“

Након коментара руских и кинеских дипломата уследио је говор Шмита.

Амбасадори Управног одбора Савета за имплементацију мира су 27. маја прошле године одлучили да за новог високог представника у БиХ именују немачког дипломату Кристијана Шмита.

Традиционално, именовање се обавља након одобрења кандидата у Савету безбедности УН, али овога пута то није било могуће учинити. Русија, која је чланица Савета, успротивила се таквој одлуци успротивила.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © РИА Новости / Григорий Сысоев/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Лобирање за резолуцију Генералне скупштине УН о „геноциду” у Сребреници је још један покушај Запада да изврши притисак и покори Србе из БиХ, а уз њих и све остале...


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Навршило се округло 25 година, од када је 14. априла 1999, у јеку НАТО агресије на Савезну Републику Југославију, у пријатељску посету Београду дошао председник Белорусије Александар Лукашенко. Након срдачног...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА