BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: ДНК анализа посмртних остатака краљевске породице Романов открила подударање

РТ: ДНК анализа посмртних остатака краљевске породице Романов открила подударање
07.02.2022. год.

Након деценија спорова око аутентичности посмртних остатака за које се верује да су посмртни остаци руске царске породице Романов, коју су убили бољшевички револуционари 1918. године, Руска православна црква је завршила нову шестогодишњу истрагу о овом питању и донеће званичну одлуку касније ове године.


Црква је објавила извештај комисије основане 2015. године, објашњавајући да је обновила истрагу о идентитетима тела због нових научних достигнућа, а та анализа је открила подударање између једног скелета, за који се сматра да је убијени цар Николај II, а узорци ДНК су узети од његовог оца Александра III.

„Наука не стоји на месту“, наводи се у извештају.

„Током три деценије од прве експертске анализе, појавиле су се нове могућности и методе научног проучавања. На пример, дошло је до квалитативног скока напред у генетици, што је омогућило научницима да са поверењем говоре о стварима које су раније биле само хипотезе.

Међу налазима које сумира извештај, комисија је упоредила узорке костију за које се тврди да припадају Николају II са ДНК узетом из остатака његовог оца Александра III и утврдила да је вероватноћа очинства 99,9999988%.

Посмртни остаци већине породице први пут су откривени 1979. године, али је Совјетски Савез званично није признао њихово постојање све до 1989. године. Следеће деценије научници су утврдили да тела припадају царској породици, али иако су сахрањена 1998. године, Православна црква је одбила да их званично призна и критиковала је резултате као недовољне.

У свом извештају, комисија је навела да је њена нова студија спроведена транспарентније од претходних анализа, наводећи да „отвореност истраге из претходних година омогућава Цркви и јавности да верују у њене резултате“.

Осим што нуди детаљан преглед научне анализе остатака, извештај такође укључује резиме историјског истраживања које је комисија предузела да покуша да разуме како, када и где је краљевска породица убијена и шта се десило са њиховим телима. Црквено руководство ће у мају одлучити да ли ће званично признати посмртне остатке.

Цар Николај II и његова породица одведени су у Јекатеринбург, близу планинe Урал, након што су одведени у Сибир претходне године после Фебруарске револуције 1917. године током које је свргнута краљевска породица Романов након три века владавине. Бољшевици су 1918. године убили цара, његову супругу Александру и њихово петоро деце, укључујући престолонаследника Алексеја.

Након што је породица убијена, Јекатеринбург је привремено припао Белој армији, а вође су наручиле истрагу о убиствима. Истражитељ Николај Соколов пронашао је ствари Романових у близини локалног рудника и утврдио да су њихове убице лешеве бациле у јаму, спалиле и потом посуле сумпорном киселином. Није открио остатке, који су премештени на друго место. На месту рудника тренутно се налази светилиште, познато као Ганина Јама, које је место ходочашћа православних верника.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • Ходочасници на Ганиној Јами где су уништени посмртни остаци царске породице 1918., фото: © Sputnik / Pavel Lisitsyn / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Лобирање за резолуцију Генералне скупштине УН о „геноциду” у Сребреници је још један покушај Запада да изврши притисак и покори Србе из БиХ, а уз њих и све остале...


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Навршило се округло 25 година, од када је 14. априла 1999, у јеку НАТО агресије на Савезну Републику Југославију, у пријатељску посету Београду дошао председник Белорусије Александар Лукашенко. Након срдачног...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА