BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Милош Биковић: Србска и руска застава су сличне, и какогод се окрену, остају наше заставе

Милош Биковић: Србска и руска застава су сличне, и какогод се окрену, остају наше заставе
11.02.2018. год.


"Србска и руска застава су сличне, и кад са запада дувају јаки ветрови она се вијори, пркоси и некад се окрене наопачке... али и даље и једна и друга остају наша застава."

Милош Биковић објавио је на свом налогу на друштвеној мрежи Инстаграм фотографије србских репрезентативаца на отварању Олимпијских игара у Јужној Кореји. Фотографије србских спортиста у униформама на којима су боје распоређене баш као на руској застави (бела-плава-црвена), изазвале су бурне реакције пратилаца србског глумца: 47843 лајка и преко 500 коментара међу којима је највише оних у којима доминирају речи захвалности руских корисника интернета Србима.  У разговору за Russia Beyond на србском Милош Биковић износи свој поглед како на спортске, тако и на културне, језичке и дипломатске односе између наших земаља који нису од јуче. 

 

 

- Милоше, која је била твоја реакција на униформу српске репрезентације? Ти си написао: “Случајно? Да ли су боје помешане случајно?” 

Милош Биковић: Нисам сигуран да ли је то случајно или намерно, али из историје знамо да је србско руководство, за време и после ослобођења Србије од Турака било инспирисано руском заставом и знамењима, јер србски и руски народи имају исто порекло и сведоче исте вредности, а Русија је у свим ратовима највише помогла ослобођењу Србије. Тако да у зависности од тога како ветар окрене заставу, она некад постане руска, а некад србска. А, у ствари то је иста застава, без обзира на то какви ветрови дувају, јер она увек остаје и србска и руска. 

- Како би ти оценио односе између наших држава? Познато је да ове године Русија и Србија славе 180 годишњицу дипломатских односа. 

Милош Биковић:
Ми и ви смо две верзије једног народа. 250 година пре реформе наших језика говорили смо готово истим језиком. Славеноруски и славеносрбски су били у ствари веома слични, на граници наречја једног језика. А када је реч о култури, духовности, историји и историјским циљевима, ми смо веома веома блиски. 

- У Русији се сада доста снимају патриотски филмови на спортске теме, а ти си се играо у једном од њих. Премијера филма “Лед” одржана је практично пре само неколико дана. Како је по твом мишљењу дошло до појаве овог спортског тренда у руској кинематографији? 

Милош Биковић: Русија враћа у фокус вредности спорта и спортског духа. Спорт је рат у малом, у ограниченим, контролисаним условима где постоје одређена правила. Наравно та правила се некад кришом крше, али углавном она постоје и ту се показује тријумф духа и то је оно што руски народ кроз културу сам себи поручује, јер је руски народ силан духом и побеђује. 

- Шта ти мислиш о доласку Руса на Олимпијаду под неутралном заставом? 

Милош Биковић:
То је један начин да се руским спортистима наругају, покушај да се понизе nevini, они који имају част да наступају за своју земљу. Мислим да је то исполитизован спорт, што је недопустиво, подједнако као и исполитизована музика, уметност, или новинарство. Све је то недопустиво.

Катарина Лане,
Russia beyond



  • Извор
  • фото: Instagram/bikovic/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Синиша Љепојевић, угледни србски интелектуалац, ветеран ТАНЈУГ-а, који је деценијама живео и радио у Лондону, а сада је и народни посланик покрета „Ми – глас из народа“, за Братство...


Дмитриј Рогозин, послије вишедеценијске успјешне политичке каријере у Русији, током које обављао високе државне функције након почетка СВО отиснуо се на прву линију фронта. Тамо је у децембру прошле...

Уредник Восток вести недавно је посетио Вагнер Центар у Санкт Петербургу


Министар спољних послова Сергеј Лавров дао интервју за ТВ канал Русија 24 и РИА Новости.  О датуму завршетка специјалне операције

По мишљењу доктора историјских наука Јелене Гускове, садашњи положај Србије условљен је дугогодишњом политиком једностраних уступака које је Београд чинио у односима са Приштином. А данас Србија нема много...


Традиционални божићни конвој хуманитарне организације \"Солидарност за Косово” стигао је у српске енклаве. Арно Гујон, директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону и оснивач организације “Солидарност...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА