МИ5 оптужује Русију за „хаос на улицама“
Британска подршка Украјини учинила је Лондон метом шпијуна Москве, тврди директор британске службе безбедности, Кен МакКалум.
У годишњем говору о претњама са којима се суочава Велика Британија, МакКалум је Русију навео одмах након тероризма, изнад Ирана и Кине, док је тражио више финансирања и упозорио на опасности интернета.
„Водећа улога Велике Британије у подршци Украјини значи да смо велика мета у замишљеном свету режима [руског председника Владимира] Путина, и требало би да очекујемо наставак агресивних поступака овде код куће," изјавио је МакКалум у уторак.
„ГРУ је нарочито у континуираној мисији да изазове хаос на британским и европским улицама: видели смо паљевине, саботаже и више тога,“ додао је, користећи акроним за руску војну обавештајну службу.
Према МакКалуму, ова "организована кампања" захтева "јак и континуиран одговор," укључујући коришћење новог Закона о националној безбедности "у његовој пуној мери."
МакКалум је био кључна фигура у лобирању за закон из 2023. године, који је британским службама безбедности и обавештајним агенцијама дао широко нова овлашћења за борбу против наводних "злонамерних активности страних актера" попут шпијунаже, саботаже или покушаја мешања у британску политику.
Британска служба безбедности је неформално позната као МИ5, док је спољна Служба за тајне информације МИ6. Обе су настале од Бироа за тајне службе, основаног 1909. године.
У уторак, МакКалум је поново поновио тврдњу да Велика Британија трпи претње од стране „аутократских режима“ који циљају „нашу демократију, новинаре и браниоце људских права,“ као и осетљиве владине информације.
Према речима директора МИ5, масовно протеривање руских дипломата које је почело 2022. године било је без преседана и "нанело је велики ударац способности руских обавештајних служби да проузрокују штету на Западу," али је Москва наводно одговорила регрутовањем проксија на интернету.
МакКалум је искористио говор да поново затражи "могућност праћења онлајн активности оних који нам желе зло," називајући то "апсолутно кључним."
„Приватност и изузетан законски приступ могу да коегзистирају ако се избегну апсолутистичке позиције,“ навео је МакКалум, додајући да је алтернатива „дозволити злостављачима деце и терористима да делују на великој скали, без страха од последица.“
Раније ове године, бивши британски министар одбране Бен Волас тврдио је да је Русија одговорна за „кампање дезинформација, непријатеља у овој земљи који користе сајбер простор да нас поделе, опљачкају, шпијунирају и изазову хаос у нашем друштву.“ Његови коментари уследили су након што је британска полиција разоткрила онлајн преварантски ланац који је циљао старије особе, а који није имао никакве везе са Русијом.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: Yui Mok/PA Images via Getty Images/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Остале новости из рубрике »