BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Шта се више исплати: поправити или продати полован аутомобил?

Шта се више исплати: поправити или продати полован аутомобил?
29.04.2021. год.
У последње време ваш аутомобил је више у ауто-сервису него на путевима и улицама. И што је најгоре, чека вас још једна велика поправка.

Дозлогрдила вам је потрага за ауто деловима и чекање у сервисима, па већ  извесно време размишљате да ли се и даље исплати улагати у ауто и надати се да је то последња поправка за дужи временски период. Или је можда боље продати га и тај новац искористити за куповину новог возила?

Одлука свакако није лака и није једноставно рећи: „То је то, продаћу свој ауто“.

Опције за продају половног аутомобила

На вашу одлуку о продаји вероватно ће утицати то колико новца можете добити за ваш полован аутомобил, као и то колико га брзо можете продати.

Ако вам је потребно пуно новца за поправку, а велика је вероватноћа да за ауто нећете добити добру цену, можда вам се више исплати да возило продате откупљивачима половних аутомобила. У том случају нећете морати да јурите и сређујете папирологију. Све то у најкраћем могућем року уместо вас урадиће агенција. А новац ћете добит одмах. Ваше је само да спремите власничку документацију и узмете новац.

Са друге стране, продајом приватним лицима, можда можете добити који евро више али мораћете да се потрудите око оглашавања, одговарања на питања потенцијалних купаца, евентуалног тестирања возила ако то неко од будућих купаца захтева итд. Овакав начин продаје се може одужити, што свакако зависи и од цене коју сте поставили за ваше половно возило.

Поред ове две опције, имате и могућност продаје аутомобила у деловима. Међутим, за то ће вам бити потребан алат, али и знање како би сте демонтирали део који желите да продате. Можда ћете на овај начин зарадити више али мораћете и далеко више да се потрудите, да пронађете купце за делове, да се договарате око цене за сваки део итд. Не заборавите да ће се продаја делова сигурно одужити, а ако је модел вашег аутомобила специфичан питање је да ли ћете уопште моћи да нађете купце за делове.

5 питања која морате поставити себи пре одлуке о продаји кола

Нема универзалног одговора на питање када је право време да станете са улагањем у ваше старо возило које се све чешће квари, али постоје ствари које требате имати на уму пре него што донесете одлуку. Да бисте лакше одлучили да ли ћете наставити да поправљате свој ауто или ћете га продати, поставите себи ових 5 питања.

#1 Колико вас коштају поправке?

За већину људи, одлука да ли поправљати или продати аутомобил, своди се на једноставну рачуницу и новац. У том случају, прво на шта треба обратити пажњу је колико заправо трошите на поправке и одржавање аута у технички исправном стању у последњих годину или две. Ако се испостави да сте плаћали само редовне трошкове сервисирања, додајући на то сто или двеста евра за нове пнеуматике или друге ситне поправке, онда сте у доброј ситуацији.

Међутим, ако неки од главних делова, попут мотора, мењача, алтернатора, почињу да се кваре један за другим, то је знак да би требало размислити о продаји. Исправан рад ових делова је од виталног значаја за правилно функционисање аутомобила и безбедну вожњу. Уз то, ако су на вашем возилу видљиви први знаци корозије или постоје дубље огреботине и трагови саобраћајних незгода онда би можда било боље да  потражите откупљиваче половних аутомобила и затражите њихову процену возила.

Дакле, важно је проценити колико ће вас коштати поправка и да ли ће након ње проблем бити решен, а возило задовољити ваше захтеве у погледу исправности, естетике и економичности. Ако се  одлучите за поправку, свакако ћете вашем ауту подићи вредност у случају да касније ипак решите да га продате.

#2 Да ли су поправке све учесталије?

Иако поправке мењача или мотора могу створити велики трошкове, не треба занемарити и цену такозваних „ситних“ кварова. Неисправан механизма за подизање стакла, замена дотрајалих кочионих цилиндара, истрошених кочионих плочица, лежајева или замена делова трапа... Све ове делове мораћете заменити пре или касније и то нису појединачно скупе поправке. Међутим, ако су све учесталије трошкови могу бити прилични.

С обзиром на то да старија возила стално захтевају ситне поправке од којих се неке релативно често могу понављати, можда би било паметније да новац који бисте уложили у сервисирање усмерите на куповину другог, млађег аутомобила.

#3 Да ли размишљате о  куповину другог аутомобила?

Када размишљате о куповини другог половног  четвороточкаша или поправци половног, важно је да реално процените трошкове за обе опције. У многим случајевима куповина новог аута може изгледати као превелика инвестиција, али у стварности може бити много повољнија опција него сталне поправке старог.

На пример, новац од продаје старог возила за учешће и  150 евра месечне рате за ауто кредит много је боља опција него издвајање 1000 или  више евра за поправку старог аутомобила. Осим што нећете губити живце на честе одласке код мајстора добићете и на удобности, а пре свега на безбедености.

#4 Колико заправо вреди ваш аутомобил?

Амортизација не иде руку под руку са вредношћу возила, чак и код оних која су релативно мало коришћена. Примера ради, у првој години Фолксваген Голф изгуби око 12% од цене а Рено Клио 16%. Остале марке аутомобила губе на цени још више. Наравно, све зависи и од класе којој возило припада, па обично аутомобили високе класе брже губе на цени. Ауди А8 или БМВ серије 7 изгубе чак 61% вредности након првих пет година коришћења.

Година производње, пређена километража и неопхоне поправке на аутомобилу које чекају потенцијалног власника могу спустити цену вашег половњака на јако низак ниво. Може се чак десити да вас поправка кошта више од суме коју можете да добијете за ваш аутомобил, и у том случају вам се свакако не исплати да га поправљате.

Са друге стране, ако су поправке мањег обима и ако знате да ћете након њих добити потпуно исправно превозно средство које вас  може добро служити још неколико година, размислите о томе да ипак задржите возило.

#5 Да ли је ваш аутомобил још увек безбедан?

Ако је ваше половно возило веома старо, размислите колико је заправо безбедно. Данас нови модели долазе са софистицираним сигурносним системима, почев од ваздушних јастука до камера и сензора који возачима дају сигнализацију, па и преузимају управљање над аутомобилом у критичним ситуацијама. Све ово је у циљу што већег нивоа безбедности путника и потреба да се задовоље нови безбедоносни прописи.

Дакле, ако сте власник аутомобила старог пар деценија, он вероватно неће испуњавати све безбедоносне услове које морају да испуне нова возила. Ауто вас је можда добро служио годинама, али је можда дошло право време да га продате и купите нов.

Уместо закључка

Поправка вам може уштедети новац и продужити дружење са вашим љубимцем. Ипак, веома је важно да препознате када је стварно дошао крај и када је најбоље време да замените ваш ауто како би за њега добили најбољу цену. Надамо се ће вам ове смернице помоћи да донесете праву одлуку.





Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вероватно на свом паметном телефону читате ово. По први пут у 2016.години претрага паметних телефона је надмашила претрагу на десктопу. И возила на бензин и електрична возила ćе доживети...


Градови у Србији, Београд, Нови Сад, Ниш, Крагујевац, Ваљево као и многи други, већ годинама имају проблем са паркирањем. Наћи слободно место за парк

Путовања по летњим вруц́инама могу да буду веома напорна и непријатна. Већина људи обожава топло време и воли да путује лети, али све има своје границе. Ако температуре постану...


 Поседовање возачке дозволе А категорије подразумева управљање моторима. Новим законом је полагање испита за ову категорију пооштрено, тако да поред полагања и



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА