BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Европа није научила лекцију о постављању НАТО база у близини Русије — Кремљ

Европа није научила лекцију о постављању НАТО база у близини Русије — Кремљ
11.07.2023. год.
„Изузетно је важно схватити у тренутним условима да се руска војна инфраструктура никада није померила ка западној Европи“, додао је Дмитриј Песков

Кремљ је разочаран што Европа није научила лекцију о приближавању инфраструктуре НАТО-а руским државним границама, јер је то био један од разлога тренутног конфликтног стања, изјавио је у уторак портпарол руског председника Дмитриј Песков.


Изјава Пескова уследила је након предлога литванског председника Гитанаса Науседе да се поставе сталне базе НАТО-а у близини државне границе Русије и поништи релевантни споразум између Русије и НАТО-а из 1997.

Портпарол руског председника указао је на претходне покушаје НАТО-а да распореди своју војну инфраструктуру у близини руских граница.

„Ово је био један од разлога који је довео до садашње ситуације. Чини се да Европљани не схватају ову грешку“, наставио је он.

„Изузетно је важно схватити у тренутним условима да се руска војна инфраструктура никада није померала ка западној Европи, она се увек кретала у супротном смеру“, изјавио је Песков. „Свакако је жалосно што Европљани нису успели да схвате ову грешку.“

Литвански председник Науседа изјавио је ове недеље у интервјуу британском дневном  листу „Тајмс“ да је споразум Русије и НАТО из 1997. године, који предвиђа неразмештање нуклеарног оружја и значајних борбених снага на територије нових чланица алијансе на трајној основи, „мртав“.

Руски председник Владимир Путин потписао је 29. маја закон о отказивању Уговора о конвенционалним оружаним снагама у Европи (ЦФЕ), а ступио је на снагу 9. јуна.

Уговор је потписан 1990. године, а касније је ажуриран 1997. Земље НАТО-а нису ратификовале измењену верзију уговора, настављајући да се придржавају одредби из 1990. године, које садрже норме о конвенционалном наоружању засноване на равнотежи између НАТО-а и Варшавског пакта.

Као резултат тога, Русија је била принуђена да прогласи мораторијум на примену споразума 2007. Русија је 11. марта 2015. суспендовала своје учешће на састанцима Заједничке консултативне групе о ЦФЕ Уговору, чиме је завршен процес суспензије свог чланства у уговору, али је и даље била страна у уговору из правне перспективе.

Од тада интересе Русије у Заједничкој консултативној групи заступа Белорусија.

Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti

Извор: ТАСС

 


  • Извор
  • Танјуг
  • © Mikhail Metzel / TASS/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума


Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков

Амерички државни секретар Антони Блинкен данас се, у оквиру посете Кини, састао са министром спољних послова Ванг Јијем и кинеским председником Си Ђинпингом. Једна од тачака дневног реда била...


Снаге Кијева су „надмашене“ од стране Русије због пада западне помоћи, изјавио је шеф војног блока предвођеног САД

Москва би изгубила у рату са Западом, тврди пољски министар спољних послова Радослав Сикорски


Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА