BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Трамп уништио самит са Кимом након што је предложио да Пјонгјанг све нуклеарне бомбе преда САД-у

РТ: Трамп уништио самит са Кимом након што је предложио да Пјонгјанг све нуклеарне бомбе преда САД-у
30.03.2019. год.


Амерички председник Доналд Трамп је, како се наводи, предложио да Северна Кореја преда све своје нуклеарно оружје САД-у, шаблон денуклеаризације посуђеног из Либије пре интервенције НАТО-а и бруталног убиства њеног лидера Моамера Гадафија.

Други самит између Трампа и лидера Северне Кореје Ким Џонг Уна у фебруару завршен је пре времена, односно с великим питањем у погледу будућности разговора и денуклеаризације Корејског полуострва. Након састанка у Вијетнаму, Пјонгјанг и Вашингтон понудили су другачије верзије о томе шта се заправо догодило, док је Бела кућа тврдила да је Северна Кореја захтевала да се укину све санкције. Пјонгјанг је инсистирао да се говорило само о делимичном укидању. Суштина разговора остала је под велом тајности.

Ројтерс је у петак известио да има приступ тајном плану који би, према мишљењу Вашингтона, потенцијално могао довести до напретка у застоју у разговорима. Агенција је саопштила да је план сличан оном који је објавио амерички саветник за националну безбедност Џон Болтон и да је по узору на Либију.

Трамп је наводно предао копије плана, на енглеском и корејском језику, Киму током њиховог састанка 28. фебруара. Севернокорејска страна никада није коментарисала садржај, али очигледно се није свидела Киму, а радни ручак који је био заказан за исти дан је отказан.


План који је Реутерс навео предвиђа потпуно укидање "нуклеарне инфраструктуре, хемијског и биолошког ратног програма" у Северној Кореји, као и "повезаних могућности двоструке намене". Ако би се Северна Кореја повиновала захтевима САД-а, онда би такође требала уништити "балистичке ракете, лансере и придружене објекте". САД су захтевале да се Пјонгјанг сагласи да у потпуности објасни свој нуклеарни програм и обезбеди несметан приступ међународним инспекторима на предметне локације. Изградња нових објеката везаних за нуклеарну енергију била би забрањена,  а сви научници који раде у старим нуклеарним објектима били би прераспоређени у комерцијални сектор.

Након што је самит завршио без договора, Вашингтон је покушао да спаси разговоре, а амерички државни секретар Мајк Помпео је почетком марта изјавио да САД желе да ускоро пошаљу делегацију у Северну Кореју.
 
Пјонгјанг је направио паузу након неуспелог самита, јер су наде за поновно оживљавање односа између САД-а и Северне Кореје избледеле. У првој јавној процени самита 15. марта, високи севернокорејски дипломата је осудио стајалиште САД-а које су током разговора таузеле "гангстерски" став, додајући да би се Пјонгјанг могао потпуно повући из разговора и обновити нуклеарна и ракетна тестирања.

Ако су САД заиста предложиле Северној Кореји обновљену верзију либијског модела разоружања, то би значило да је Трамп одустао од свог обећања, да ће то посебно избећи. У мају прошле године, Трамп је био присиљен да се оповргнр Болтона, који се бави денуклеаризацијом Северне Кореје у стилу Либије још од раних 2000-их, након што га је поново предложио, изазивајући бес од стране Пјонгјанга.

Либија је постигла споразум са САД-ом да преда своје компоненте нуклеарног програма 2003. године. Осам година касније, опустошена је грађанским ратом који је подстакнут НАТО бомбардовањем, што је резултирало смењивањем и убиством дугогодишњег вође земље, Моамера Гадафија и потпуног уништења земље.


  • Извор
  • фото: © Reuters / KCNA / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Украјинци бирају \"мањак логичког размишљања\" уместо страшне стварности, упозорава лист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА