BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Распршен сан Каталонаца о независности

Распршен сан Каталонаца о независности
20.01.2018. год.

Каталонија није Шпанија а Каталонци нису Шпанци. Ово су чињенице које морамо да упамтимо да би смо схватили шта се дешавало у и око Каталоније ових дана. Шпански Уставни суд је распустио независност Каталоније и активирао члан 155 Устава којим се намеће директна управа над Каталонијом од стране шпанске централне владе. Укида се независност Каталоније коју је недавно прогласила каталонска скупштина са Карлесом Пучдемоном на челу.

Осим тога 21. децембра расписаће се парламентарни избори у Каталонији под покровитељством шпанске владе. Шпанија очигледно жели да свим могућим правним лековима који јој стоје на располагању уништи жељу Каталонаца за независношћу. Међутим то јој неће поћи за руком јер ће мере принудне управе још више повећати јаз између Каталонског и Шпанског народа. Каталонци говоре својим језиком који је сличнији италијанском и француском него шпанском и португалском. Осим језика Каталонце и Шпанце раздвајају бројни обичаји као и радна етика. У Барселони, главном граду Каталоније присутна је двојезичност док се у другим регијама Каталоније говори каталонским језиком. Каталонија је после 40 година Франкове диктатуре добила аутономију 1978 године. Али је та аутономија сада укинута.Распуштен је целокупни каталонски парламент а Пучдемон и још неколико његових министара оптужено је за побуну и сецесионизам због чега могу бити осуђени на 30 година затвора.

Свет је (Русија и Кина се нису оглашавале) у потпуности подржао Шпанију јер се зна да ће се З. Европа врло брзо, а самим тим и Европска Унија, брзо распасти на државице које су националистички оријентисане. Пошто је негде морало да стане обрушило се на Каталонију и на плећа Карлеса Пучдемона. Финска је била спремна да призна Каталонију и то само она од свих европских држава и да ју је признала то би отворило Пандорину кутију.“ Финска би могла да постане прва земља која ће званично признати Каталонију као републику, а тај потез би ту скандинавску земљу могао директно да супротстави Европској унији, пише лондонски „Дејли експрес“.

Посланик из Лапоније Мико Карна најавио је, наиме, да ће у Парламенту Финске поднети предлог да се призна новонастала држава, преноси лист.

Како се подсећа, Карна, који је из редова владајуће Партије центра, коју предводи премијер Јуха Сипила, честитао је Каталонији након што је регионални Парламент у петак изгласао отцепљење од Шпаније.

Ако би Финска званично признала Каталонију као нову државу то би био само још један ударац за ЕУ која је снажно подржала јединствену Шпанију, наводи лист.

„Ако би Финска признала Каталонију, тиме би се наругала Европској унији и њеном одбијању да призна нови статус тог региона“, пише „Дејли експрес“.

Истовремено, указује лондонски дневник, председник Европске комисије Жан Клод Јункер упозорио је да се појављују „пукотине“ у оквиру ЕУ због потреса у Каталонији које доводе до расцепа у Унији.

Влада Шкотске је такође упутила поруку подршке, наводећи да Каталонија „мора да има“ право да одреди властиту будућност.

Званични Единбург је саопштио да „поштује и разуме“ став Владе Каталоније, а централну Владу Шпаније критиковао је због „одбијања дијалога“.

„Дејли експрес“ пише да би и Аргентина могла формално да призна „републику Каталонију“.

Посланик из редова аргентинских социјалиста Хуан Карлос Ђордано, који заступа провинцију Буенос Ајрес, рекао је да ће у Парламенту поднети предлог да та јужноамеричка земља призна Каталонију.[1] Уколико би Шпанија дозволила да Каталонија прогласи независност у стопу би је пратиле Баскија, Галиција, Андалузија, Бретања, Корзика, Шкотска, север Италије итд. Питање је колико би дана опстала ЕУ. Али све ово се неће десити јер Запад не дозвољава још једно Косово на својој територији и у овоме се најбоље виде дупли стандарди Запада. У нашем случају могао је да важи изузетак а у шпанском не. Па где је та међународна правда када је потребна? 


 



  • Извор
  • НСПМ


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

Оснивачу Викиликса, Асанжу, дозвољена је нова, ограничена шанса за борбу против његовог изручења САД


Иступање сталног представника Василија Небензје на седници Савета безбедности УН поводом 25. годишњице агресије НАТО на Југославију

Сукоб се односи на очување улоге САД у свету, изјавио је највиши дипломата ЕУ


Локални званичници кажу да је у једном нападу тешко оштећена хидроелектрана Дњепар у делу Запорошке области који је под контролом Кијева.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА