BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Месец би могао имати довољно кисеоника за осам милијарди људи - истраживање научника

РТ: Месец би могао имати довољно кисеоника за осам милијарди људи - истраживање научника
12.11.2021. год.

Атмосфера Месеца не садржи довољно кисеоника за људски живот, али испод каменог горњег слоја сателита, има довољно гаса да одржи живот за осам милијарди људи током 100.000 година, према наводима истакнутог научника.

У раду који је ове недеље објављен у часопису "Конзервација", Џон Грант, предавач науке о тлу на аустралијском Универзитету "Саутерн крос", објаснио је да је Месец богат минералима који се чврсто везују са кисеоником.

Грант тврди да, чак и ако се занемари кисеоник везан у дубокој, тврдој стени, Месечев реголит - стеновити горњи слој - који је лако доступан, може да задржи довољно кисеоника за осам милијарди људи да живе 100.000 година.

Прорачун научника заснива се на идеји да је људима потребно 800 грама кисеоника дневно да би преживели, а реголит је дубок неких 10 метара. Он наводи да се Месечев реголит састоји од 45% кисеоника, од чега је сав чврсто везан за минерале као што су силицијум, алуминијум и оксиди гвожђа и магнезијума.

Нажалост, иако стене нису прозрачне, процес извлачења огромних количина кисеоника из њих није једноставан процес.

„Али постоји цака, веома му је потребна енергија. Да би био одржив, требало би да буде подржан соларном енергијом или другим изворима енергије доступним на Месецу“, напомиње Грант.

Грантов чланак долази након што су Аустралијска космичка агенција и НАСА у октобру потписале уговор о слању ровера на Месец са циљем прикупљања лунарног камења и покушаја да из њих извуку кисеоник који се може удисати.

Научник је такође поменуо развој експерименталних реактора за побољшање процеса производње кисеоника путем електролизе од стране белгијског института. Нова технологија би могла бити послата на Месец до 2025. године као део мисије Европске космичке агенције о коришћењу ресурса на лицу места.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © REUTERS/Jon Nazca / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА