eposao.info - vrh - ekonomija
Почетна страница > Новости

Тринаест земаља ЕУ у јуну повећало увоз из Русије

Тринаест земаља ЕУ у јуну повећало увоз из Русије
14.10.2022. год.

Тринаест земаља ЕУ је у јуну повећало увоз из Русије, а преосталих четрнаест смањило је куповину руске робе, произилази из анализе података националних статистичких служби, преносе РИА Новости.


Лидер међу онима који су повећали увоз била је Словенија, која је скоро удвостручила увоз руске робе у односу на мај. Шпанија је такође значајно повећала увоз (за 69%). На трећем месту по овом показатељу била је Шведска (48%).

Четврто место заузела је Белгија, која је у монетарном смислу повећала увоз за четвртину. Првих пет затвара Пољска, која је током месеца повећала испоруке из Русије за 19%. Увоз су повећале и Бугарска, Данска, Летонија, Малта, Румунија, Словачка, Хрватска и Естонија.

Истовремено, четрнаест земаља ЕУ смањило је увоз руске робе. Кипар је предњачио са смањењем увоза од 92%, а следе Аустрија (40%) и Луксембург (37%). Међу земљама са максималним падом снабдевања из Русије су и Финска (пад од 27%), Португал и Чешка (пад од 23%). У јуну су увоз руске робе смањиле и Мађарска, Немачка, Грчка, Ирска, Италија, Литванија, Холандија и Француска.
Немачка је у јуну највише увезла у монетарном смислу – увезла је руске робе у вредности од 3,5 милијарди евра, а следе Италија (2,6 милијарди евра) и Холандија (1,7 милијарди евра). На четвртом месту је Белгија (1,3 милијарде евра), на петом – Француска (1,2 милијарде евра).

Малта је у јуну постала земља са најмањим увозом из Русије међу земљама ЕУ - 365,4 хиљаде евра. Луксембург је увезао руске робе у вредности од 2,9 милиона евра, Кипар - 5,6 милиона евра. Хрватска је купила руске робе за 12,1 милион евра, а Ирска за 17,5 милиона евра.

Након што је Русија покренула специјалну операцију у Украјини, ЕУ је почела да уводи санкције Русији, укључујући и увоз руске робе и сировина. Такође, неке европске земље су одбиле да пређу на плаћање руског гаса у рубљама, услед чега им је Гаспром обуставио испоруке.

Због санкција и политике напуштања руског горива, западне земље суочене су са растом цена енергената и налетом инфлације. У контексту поскупљења горива, пре свега гаса, индустрија у Европи је у великој мери изгубила своје конкурентске предности, што се одразило и на друге секторе привреде. Такође, САД и европске земље суочавају се са рекордном инфлацијом у последњих неколико деценија.

Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.


Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © РИА Новости / Алексей Витвицкий/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Москва ће предузети мере које служе њеним интересима, изјавио је Дмитриј Песков

Москва користи мултилатералне формате ван контроле САД да би заобишла ограничења, изјавио је министар спољних послова


Високи дипломата је изјавио да ће ЕУ можда морати да постане „креативнија“ у проналажењу новца за Кијев

Немачки канцелар је појаснио да ће профит добијен од средстава Москве у ЕУ бити употребљен за наоружавање Кијева


Урсула фон дер Лајен је претходно деблокирала преко 10 милијарди евра како би обезбедила подршку Будимпеште за помоћ Украјини


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА