eposao.info - vrh - ekonomija
Почетна страница > Новости

РТ: Бајден потписао ограничену забрану трговине са Кином

РТ: Бајден потписао ограничену забрану трговине са Кином
24.12.2021. год.
Амерички председник Џо Бајден потписао је закон којим се забрањује сваки увоз робе која у потпуности или делимично долази из кинеске провинције Синђанг. Ова мера се карактерише као борба против принудног рада.

Амерички Закон о спречавању принудног рада Ујгура, оптужује Кину да држи „чак 1,8 милиона“ Ујгура, Казахстанаца, Киргистанаца и припадника других муслиманских мањинских група „у систему масовних логора“ у аутономној области Синђанг Ујгур.

Када закон ступи на снагу, сматраће се да је сва робу за коју се може доказати да је произведена у Синђангу направљена уз принудни рад и да јој је забрањен улазак на америчко тржиште. Царина и гранична служба САД ће бити овлашћена да издаје изузеће увозницима који успеју да доставе „јасне и убедљиве доказе“ да њихова роба није производ "принудног рада".

Иако остаје да се види колико би изузеће било либерално, многи аналитичари предвиђају да ће закон представљати де факто забрану свих производа који потичу из Синђианга. Ова политика је у складу са другим америчким мерама које имају за циљ подривање кинеске економске и политичке моћи, као што је кампања за убеђивање савезника САД да се придруже америчком дипломатском бојкоту Зимских олимпијских игара у Пекингу.

Синђијанг је главни произвођач памука, пољопривредних производа попут парадајза и полисилицијума – кључне компоненте соларних панела. Кинеска провинција са већинским муслиманским становништвом такође има стратешки важну локацију која се граничи са низом земаља, од Русије на северу до Авганистана на западу до Индије на југу.

Критичари Кине дуго су оптуживали Пекинг да сузбија етничке мањине које живе у Синђангу масовним надзором и затварањем, принудном контролом рађања и присилним радом, оптужујући кинеску владу за покушај геноцида.

Коментаришући Бајденово потписивање новог закона, сенатор Марко Рубио, који је у јануару представио нацрт, назвао га је „најважнијом и најутицајнијом акцијом коју су до сада предузеле Сједињене Државе како би кинеску Комунистичку партију позвале на одговорност због коришћења робова за рад".

"Ово ће суштински променити наш однос са Пекингом."

 
 
Кина наводи да је њена политика у аутономном региону успешно обуздала радикалну исламистичку идеологију и помогла да се људи извуку из сиромаштва. Оптужбе за прогон, инсистирају званичници Пекинга, су лажи које имају за циљ да оправдају једностране мере које су САД усвојиле као део свог надметања великих сила против Кине.
 
Лиу Пенгју, портпарол кинеске амбасаде у САД, назвао је нови закон "тешким кршењем међународног права и норми међународних односа". Он је позвао Вашингтон да „престане да користи Синђанг за ширење лажи, мешање у унутрашње ствари Кине и обуздавање развоја Кине“, те је додао да ће Пекинг одговорити на тај потез.

Критичари закона кажу да се САД понашају лицемерно у вези са Синђангом. Они наводе да су очигледни креатори забране увоза амерички произвођачи памука и компаније које ради при одбрани, те да стоје иза гласних оптужби против Пекинга због наводне употребе принудног рада.


У међувремену, истичу, штета ће бити причињена радницима Синђијанга који би због америчког притиска могли остати без посла ако ограничења буду функционисала како је предвиђено.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • Берба памука у префектури Аксу у кинеској аутономној области Синђанг Ујгур, фото: © Ma Kai / Xinhua / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Москва ће предузети мере које служе њеним интересима, изјавио је Дмитриј Песков

Москва користи мултилатералне формате ван контроле САД да би заобишла ограничења, изјавио је министар спољних послова


Високи дипломата је изјавио да ће ЕУ можда морати да постане „креативнија“ у проналажењу новца за Кијев

Немачки канцелар је појаснио да ће профит добијен од средстава Москве у ЕУ бити употребљен за наоружавање Кијева


Урсула фон дер Лајен је претходно деблокирала преко 10 милијарди евра како би обезбедила подршку Будимпеште за помоћ Украјини


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА