eposao.info - vrh - ekonomija
Почетна страница > Новости

РТ: Русија и Кина јачају системе финансијске безбедности, смањујући зависност од Запада као одговор на „претње непријатељских земаља“

РТ: Русија и Кина јачају системе финансијске безбедности, смањујући зависност од Запада као одговор на „претње непријатељских земаља“
28.03.2021. год.

Новац који се креће између Москве и Пекинга мора бити боље заштићен од непријатељских држава, рекао је министар спољних послова Сергеј Лавров, најављујући да ће систем плаћања ривалским западним алтернативама ускоро имати све већу употребу.


На конференцији за штампу са кинеским колегом раније ове недеље, Сергеј Лавров рекао је да ће систем руских финансијских порука Банке Русије подржати све веће обиме трговине између две земље. „Наше фискалне власти, финансијска оделења и Централна банка прошириће њихову примену“, рекао је дипломата.


Објашњавајући одлуку, он је рекао да ће Русија и Кина учинити све што је потребно да спрече да односи између Москве и Пекинга „буду изложени било каквим претњама држава које су непријатељске према нашим земљама“.

Систем познат под називом СПФС дизајниран је да омогући финансијским институцијама међусобну комуникацију, одржавајући проток трансакција. Често се на њега гледа као на аналог Свифту, међународног западног платног система кроз који се свакодневно креће више од 30 милиона порука.

Иако је Централна банка Русије међу онима који су заступљени у надзорном панелу за СВИФТ, у САД-у и ЕУ су се непрекидно позивали да земљу искључе из мреже као део ескалације напетости. За то постоји преседан јер је Иран према правилима које је наметнуо Брисел већ искључен из система. Оператори напомињу да се, с обзиром да је СВИФТ регистрован у Белгији, мора придржавати одлука ЕУ.


2019. године тадашњи премијер Дмитриј Медведев рекао је да би блокирање приступа Русије платном систему, „у ствари, била објава рата - али без обзира на то, о томе се расправљало“. Међутим, претходне кампање за наметање оштрих санкција преко финансијских институција бориле су се да пронађу подршку у Вашингтону и Бриселу, уз признање да би то могло имати потенцијално озбиљне последице на глобална тржишта и западне компаније.

У понедељак је у оквиру посете највишим колегама из Пекинга, Лавров рекао да су „Сједињене Државе прогласиле својом мисијом да ограниче могућности технолошког развоја и Руске Федерације и Народне Републике Кине“.

„Морамо се удаљити од употребе међународних платних система под контролом Запада“, додао је он.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Getty Images / blinow61 / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Москва користи мултилатералне формате ван контроле САД да би заобишла ограничења, изјавио је министар спољних послова


Високи дипломата је изјавио да ће ЕУ можда морати да постане „креативнија“ у проналажењу новца за Кијев

Немачки канцелар је појаснио да ће профит добијен од средстава Москве у ЕУ бити употребљен за наоружавање Кијева


Урсула фон дер Лајен је претходно деблокирала преко 10 милијарди евра како би обезбедила подршку Будимпеште за помоћ Украјини

Москва пркоси апокалиптичним прогнозама, пише часопис


Пољопривредни произвођачи у Пољској су огорчени што њихови украјински конкуренти могу да продају жито у ЕУ без плаћања царина


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА