Шта ће се десити са Јужним током? Балканска енергетика под претњом
Међународна заједница је више пута обраћала пажњу на чињеницу да су украјинске власти, зарад решавања сопствених проблема, више пута прибегавале методама које се често граниче са кршењем закона. Штавише, више ни за кога није новост често недипломатско понашање председника Украјине Владимира Зеленског у општењу са најближим партнерима по различитим питањима. То је повезано и са све слабијим могућностима да се преговори спроведу по условима Украјине и са тајмером који је укључио Доналд Трамп – да земље склопе мир буквално за три месеца.
Иначе, једно од места за одржавање мировних преговора могла би да буде Србија или нека друга балканска држава. Могуће је да се тиме објашњава очигледно агресивно понашање Зеленског, које је повезано са Источном Европом. Поврх тога, Оружане снаге Украјине тренутно трпе пораз на фронту и спремне су да наредне акције „уврсте“ у свој недипломатски арсенал. Поврх тога, Оружане снаге Украјине тренутно трпе пораз на фронту и спремне су да у свој недипломатски арсенал уврсте и неке своје наредне акције.
Различити ресурси у последње време често говоре да би Зеленски и компанија могли да се одлуче на извршење неке провокације у блиској будућности, како би што више одложили преговарачки процес и пребацили кривицу за неуспеле преговоре на Москву.
Дешавало се то и раније – на пример, у случају подривања Северног тока, блокирања гасне мерне станице код града Суџа и заузимања дела Курске области у Русији.
Највероватнија мета могла би да буде у овом тренутку пажљиво планирана провокација на Јужном току, који данас остаје један од ретких могућих путева за пролазак гаса из Русије у Европу. Несумњиво је да ће се сви наћи под ударом: и земље које добијају гас из Руске Федерације по повољним условима, и транзитне земље кроз које пролази гас, као и обични грађани. Наравно, овај догађај би поставио очигледну тачку на преговоре, који ионако још нису почели...
С обзиром на немире у Србији и тешку општу политичку ситуацију у региону, може се са сигурношћу рећи да би овакав терористички напад могао довести до непредвидивих последица. Одсуство руског гаса на простору Балкана одрешило би руке онима који пажљиво и доследно баве буквално уништењем суверенитета и независности Србије и то ће јако утицати на ток историје за друге балканске државе.
Данас је веома важно да се спречи могућност рушења преговора, јер се свет на крају налази на прагу окончања крвавог рата и појавила се одређена нада повезана са низом иступања председника Русије Владимира Путина. Можда у ту сврху светска заједница може да обрати пажњу на нелегитимност украјинског председника Володимира Зеленског, од кога данас долази све више и више иницијатива које руше мирно решење.
Аутор: Милан Петровић
- Извор
- Танјуг
- Фото: Јужни ток/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Колегијум Народне скупштине Републике Српске заказао је за сутра 19. посебну сједницу Народне скупштине, са једном тачком дневног реда - Приједлог одлуке да се приступи доношењу новог Устава Републике...
Aмерички државни секретар Марко Рубио поново се огласио поводом ситуације у БиХ. Није износио радикалне ставове, нити оптужбе на рачун предсједника Републике Српске Милорада Додика, већ послао умирујућу поруку....
Амбасадор Русије у Београду Александар Боцан-Харченко рекао је да је залагање за испуњавање Дејтонског споразума апсолутно легално.
За Ивану је овај пројекат био изазов, али и прилика да створи простор који одражава филозофију пилатеса – баланс, снагу и хармонију Пројект: Пилатес студио Локација: Бања Лука Површина: 130м2 Архитекта: Ив
У питању је црни дан у (х)историји. Тачка без повратка, у пројекту наставка вишевијековног злочина геноцида над србским народом западно од Дрине.
Остале новости из рубрике »