BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Пословање НИС-а у девет месеци 2021. године

Пословање НИС-а у девет месеци 2021. године
03.11.2021. год.
Значајно унапређени пословни резултати, нето добит 13,3 милијарди динара

У трећем кварталу 2021. године НИС група је додатно унапредила финансијске и оперативне резултате. Нето добит на нивоу девет месеци текуће године износи 13,3 милијарди динара, док је у истом периоду 2020. забележен губитак од 8,3 милијарде динара. Истовремено, показатељ EBITDA износи 38,2 милијарде динара и такође је вишеструко увећан јер је у упоредном извештајном периоду EBITDA била 10,4 милијарди динара. Ови резултати остварени су захваљујући бољим макроекономским околностима, пре свега вишим ценама нафте и опоравком потражње, као и спровођењем програма мера за унапређење оперативне ефикасности и финансијске дисциплине на свим нивоима НИС групе. Просечна цена нафте Брент у девет месеци 2021. године била је 67,7 долара за барел, што је 66 одсто више у односу на просечну цену у периоду јануар-септембар 2020. године. 


Такође, НИС група је у 2021. години наставила са улагањима у капиталне пројекте и инвестирала 13,1 милијарду динара. Укупна задуженост НИС групе према банкама смањена је 7 одсто у поређењу са девет месеци прошле године. Обрачунате обавезе НИС групе по основу јавних прихода износе 155,7 милијарди динара, односно 18 процената више у поређењу са девет месеци 2020. године. У трећем кварталу НИС је акционарима на име дивиденде за 2020. годину, исплатио 1.001.190.856 динара.


Када је реч о оперативним показатељима, производња нафте и гаса за девет месеци 2021. године износи 890 хиљада условних тона. За првих девет месеци ове године пуштене су у рад 34 нафтне бушотине. Обим прераде сирове нафте и полупроизвода био је 2,867 милиона тона што је 9 одсто више у поређењу са упоредним извештајним периодом. У Рафинерији нафте Панчево произведене су прве количине евродизела са биокомпонентом и отпремљене на тржиште Румуније. Укупан обим промета нафтних деривата је 2,901 милиона тона што је 14 одсто бољи резултат у односу на исти период прошле године. Истовремено, НИС је наставио са развојем и унапређењем услуга, па је потрошачима омогућено плаћање рачуна за комуналне услуге на NIS Petrol и GAZPROM бензинским станицама, уз помоћ IPS QR кода чији је издавалац Народна банка Србије. Унапређени су и резултати у области HSE-a (Health, Safety, Environment), па је индикатор повреда са изгубљеним данима (LTIF) смањен 21 одсто у односу на резултат из девет месеци 2020. године.


НИС је наставио са подршком заједници и у оквиру програма „Заједници заједно“ определио 107,5 милиона динара за еколошке пројекте који ће бити реализовани у 12 партнерских градова и општина широм Србије.


Кирил Тјурдењев, генерални директор НИС-а је изјавио:


„После прошлогодишње кризе изазване пандемијом COVID-19, за НИС је 2021. година период стабилизације. Због тога улажемо значајне напоре како бисмо додатно унапредили оперативну ефикасност и очували финансијску дисциплину. Наш програм мера дао је ефекат од 1,8 милијарди динара на показатељ EBITDA у девет месеци ове године. На овај начин, уз даља улагања у модернизацију НИС-а, постављамо чврсте основе за даљи развој и остварење наших стратешких циљева“. 
 


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © НИС/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...


Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама

Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА