BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 24.01.

25.01.2018. год.

  

Сирија - пут до победе: Хронологија борбених десјтава -  Клинути овде или на фото испод


Руски ваздушни напади у Сирији




  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 24.01.


Стање на фронту - .

Дејство курдских снага

Стање на фронту према информацијама Центра за помирење


Преглед политичких и других вести за 24.01.



Лавров: Захваљујући помоћи Москве очувана државност Сирије - Захваљујући помоћи Москве омогућен је пораз терористичке групе ДАЕШ у Сирији, очувана је државност те земље и створени су услови за проналажење стварног политичког решења у Сирији, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.

„Данас ситуација у тој несрећној земљи почиње постепено да се побољшава. Захваљујући акцијама руских оружаних снага, које су подржане активним дипломатским напорима, било је могуће поразити ДАЕШ у Сирији, очувати сиријску државност и створити предуслове за решавање хуманитарних проблема и налажење реалног политичког решења на основу Резолуције 2254 Савета безбедности УН“, истакао је Лавров на 26. Међународном божићном образовном предавању. 

Русија ће наставити да промовише политичко решење за кризе и сукобе на Блиском истоку, додао је Лавров.

Према његовим речима, на примеру Блиског истока и Северне Африке видимо до чега доводи неодговорно „социјално инжењерство“.

Лавров: Само Сиријци имају право да одреде будућност своје земље - Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров и амерички државни секретар Рекс Тилерсон разговарали су телефоном о Сирији, ситуацији на северу те земље, припремама за састанак сиријских страна у Бечу и Конгресу националног дијалога у Сочију, саопштило је Министарство спољних послова Русије.

„Разматране су ситуација решавања сукоба у Сирији, укључујући и ток операције у северним регионима, и припрема за састанак сиријских страна у Бечу и Конгрес сиријског националног дијалога у Сочију, који има за циљ покретање мировног процеса под окриљем Уједињених нација. Лавров је нагласио да само Сиријци имају право да одреде будућност своје земље“, наводи се у саопштењу Министарства.

Конгрес националног дијалога биће одржан 29. и 30. јануара у Сочију. Специјални представник руског председника за Сирију Александар Лаврентјев изјавио је да ће на форуму, на којем ће морати да се започне процес рада на новом сиријском уставу, свима бити омогућено да говоре: влади и опозицији - унутрашњој, спољашњој и оружаној.

Дамаск: Оптужбе о новим хемијским нападима део систематског напада на Сирију - Сиријске власти одбациле су тврдње министара спољних послова Француске и САД да та земља и даље користи хемијско оружје, називајући их лажима. 

Министарство спољних послова Сирије је навело да су оптужбе о новим хемијским нападима део „систематског напада на Сирију“, оптуживши западне земље да блокирају истраге и да врше притисак на истражитеље, пренеле су агенције. 

Претходно је заменик руског министра спољних послова Сергеј Рјабков оптужио САД да промовишу „непроверене наводе“ о нападима хемијским оружјем у Сирији како би омеле мировне иницијативе које предузима Русија. 

Рјабков је то навео у интервјуу за агенцију „Интерфакс“, дан након што је амерички државни секретар Рекс Тилерсон изјавио да Москва „сноси одговорност за жртве“ новог напада за који се сумња да је изведен хемијским оружјем у предграђу Дамаска, преноси АП. 

Тилерсон је у уторак навео и да Русија крши споразум из 2013. године који је постигла са САД о уклањању хемијског оружја из Сирије, те да помаже сиријским властима у кршењу Конвенције о хемијском оружју, која забрањује употребу тог оружја. 

Активисти и спасилачки тимови навели су да су сиријске власти у понедељак извеле напад сумњивим отровним гасом, који је, како кажу, угрозио око 20 цивила у предграђу Дамаска које контролишу побуњеници, док сиријске власти поричу да користе хемијско оружје.

Русија ће, иначе, следеће недеље бити домаћин мировних преговора о Сирији у Сочију, док неки сиријски опозиционари тврде да ће ти преговори бити противни мировним иницијативама Уједињених нација, напомиње америчка агенција.

Москва се не слаже са приступом Вашингтона у истраживању хемијских напада у Сирији - Москва се не слаже са приступом Вашингтона у истраживању хемијских напада у Сирији. САД заправо компликују истрагу и неосновано оптужују, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.

„Све у свему, категорично се не слажемо са приступом САД које компликују међународну истрагу о ранијим случајевима и који преферирају да прозивају без икакве основе“, прокоментарисао је Песков изјаву америчког државног секретара Рекса Тилерсона који је рекао да је Русија одговорна што је Дамаск наводно употребио хемијско оружје.

„Знате да су наши ставови дијаметрално супротни. Ми се не слажемо са ставом САД“, рекао је Песков.

Рјабков: Позивамо САД да одустану од својих тежњи за наметањем сопствене воље - Заменик министра спољних послова Русије Сергеј Рјабков нагласио је да Москва инсистира на пуној, интензивној истрази о хемијским нападима и то не само о онима у Сирији.

Изјаве Вашингтона о хемијском нападу у Источној Гути Москва сматра далекосежним и нада се да ће се амерички партнери смирити, изјавио је Рјабков.

Коментаришући речи америчког државног секретара Рекса Тилерсона о могућем учешћу Москве у последњем хемијском нападу у Источној Гути, он је рекао да неосноване америчке изјаве о најновијим хемијским нападима представљају провокацију пред почетак Конгреса националног дијалога Сирије.

„Све ово у целини и појединачно за нас је апсолутно неприхватљиво. На таквој основи не можемо да радимо са Сједињеним Америчким Државама“, истакао је Рјабков.

„Позивамо Американце да одустану од својих тежњи за наметањем сопствене воље нама и члановима међународне заједнице, ни не залазећи у суштину наших предлога и идеја“, додао је заменик руског министра.

Према његовим речима, те изјаве, као и одбијање САД да сарађују са Русијом на успостављању механизма за истрагу о хемијским инцидентима у Сирији, представљају наставак обимније политике „обуздавања“ коју Вашингтон спроводи према Русији.

„Јуче је било неколико далекосежних изјава високих америчких званичника на исту тему. Све оне се могу објаснити једном мишљу која у слободном преводу може да значи: ’Нас, Сједињене Америчке Државе, не интересује шта о томе сматра Русија. Само ми смо у праву, вероватно не може да постоји други поглед на оно што се дешава у Сирији, као и уопште у свету, а они који мисле да могу да изражавају алтернативне тачке гледишта, заслужују осуду и позивање на одговорност за саучесништво у делима која су се, како смо убеђени, десила‘“, истакао је Рјабков. 

Он је додао да изјаве САД да Русија, наводно, одбија истрагу о хемијским нападима представљају „брбљање“, јер управо Москва инсистира на мултилатералној истрази о свим хемијским инцидентима.

„Скрећем пажњу на чињеницу да сви ти празни аргументи, брбљање америчких званичника на тему одбијања Русије да се истражи употреба хемијског оружја у Сирији, не само да немају никакве везе са стварношћу, већ су, заправо, најгрубља клевета“, нагласио је Рјабков.

„Довољно је прочитати нацрт резолуције Савета безбедности УН који је јуче представио наш амбасадор и упутио члановима Савета безбедности како би се осигурало да се управо Русија залаже за потпуну и свеобухватну истрагу о употреби хемијског оружја у Сирији и другде. И то независно од тога ко користи такво оружје“, рекао је заменик министра спољних послова Русије.

У Њујорку је одржана седница Савета безбедности сазвана на иницијативу Русије због извештаја који су се појавили о новом хемијском нападу на подручју Источне Гуте, за који су сиријска опозиција и бројне западне земље одмах оптужиле председника Сирије Башара ел Асада.

Боздаг: „Мала могућност“ да ће се САД и Турска лицем у лице суочити у Манбију - САД и Анкара би се могли суочити лицем у лице у Манбију, иако је та могућност "мала", рекао је потпредседник турске владе Бекир Боздаг. Раније је председник Ердоган рекао да ће Турска "спречити игре" на својим границама и почети са Манбијем у Сирији.

Турска ће такође наставити да користи ваздушни простор широм Афринског региона у северној Сирији, где је недавно покренула операцију "Маслинова грана", рекао је потпредседник турске владе Бекир Боздаг.

Истовремено, каже он, Анкара је спремна за све врсте сарадње са Русијом и САД-ом, уколико би ове акције довеле мир у регион.

Турска операција у северној Сирији уследила је након обећања Ердогана да ће "задавити" "Пограничне безбеднмосне снаге" у Сирији, а чије оснивање је најавила коалиција САД.

Снаге би укључивале 30.000 људи и биле би састављене од ветерана "Сиријских демократских снага" углавном Курда. Анкара је подсетила да су кључна снага унутар  "Сиријских демократских снага" курдске јединице, а која су по тврдњама Турске повезане са "терористичком групом" - Радничка партија Курдистана.

Ердоган: Турска ће „спречити игре“ дуж својих граница почевши од Манбија у Сирији - Турски председник Реџеп Таип Ердоган је изјавио да ће Анкара почети од града Манбиј у северној Сирији како би "спречила игре" дуж својих граница.

Манбиј, који је под контролом Курдске милиције, под надзором САД-а, налази се на око 100 километара од Африна, где је Генералштаб Турске званично прогласило почетак операције "Маслинова грана" у суботу.


Тај потез је уследио након обећања Ердогана да ће "задавити" нове "Пограничне безбедносне снаге" у Сирији. Коалиција под вођством САД је раније у јануару најавила да ће помоћи у стварању 
"Пограничних безбедносних снага" од 30.000 људи, а од ​​чега ће половину чинити припадници "Сиријских демократских снага" којима доминирају Курди.

Потез Анкаре је изазван чињеницом да су основа 
"Сиријских демократских снага" курдске јединице,које су повезане са Курдском радничком партијом, а коју Анкара сматра терористичком организацијом.

"Сумњам у човечност оних који подржавају ову организацију и називају Турску освајачем", рекао је Ердоган.


Анкара саопштава да предузима све неопходне мере како би избегла цивилне жртве. "Прво ћемо искоренити терористе и онда направити место за 3,5 милиона Сиријаца", рекао је Ердоган.

Међутим, Курди су се супротставили овој тврдњи, тврдећи да је војна операција већ однела невине животе. Према речима турског председника, "око 268 људи је неутралисано у последња четири дана" операције.

Русија је изразила забринутост због текућих догађ
аја, позивајући све стране да покажу уздржаност и поштују територијални интегритет Сирије, док је Дамаск осудио "турску агресију на Африн".

Путин и Ердоган разговарали о турској операцији у Сирији - Руски председник Владимир Путин разговарао је телефоном са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом о последњим дешавањима у Сирији и операцији „Маслинова гранчица“, саопштила је прес-служба Кремља.

Између осталог, лидери двеју држава су разменили мишљења о турској операцији на северу Сирије.

Ердоган је рекао Путину да ће операција у Африну помоћи да се очува целовитост Сирије, саопштили су у Кремљу.

Он је додао да придаје велики значај заједничком раду и координацији са Русијом о Сирији.

Два председника су потврдила одлучност да се продуже заједнички напори за одржавање конгреса Националног дијалога Сирије.

„Са задовољством смо констатовали позитивну динамику развоја руско-турских односа у најразличитијим сферама“, додали су у прес-служби.

Тилерсон: Русија сноси одговорност за жртве хемијских напада у Сирији - Шеф Стејт департмента Рекс Тилерсон изјавио је да су сиријске власти прекјуче, наводно, употребиле хемијско оружје против цивила у Источној Гути, и за то одговорност пребацио на Русију.

„Како би се разумело шта тај гас може да уради, довољно је погледати Гуту у Сирији. Само јуче је више од 20 цивила, укључујући децу, постало жртве напада хлором“, рекао је Тилерсон на састанку.    

Како је навео Тилерсон, „недавни напади у Гути изазивају забринутост да режим Башара eл Асада може наставити са употребом хемијског оружја против свог народа“.

„Ко год да је одговоран за ове нападе, на крају Русија сноси одговорност за жртве у Гути и многобројне жртве хемијских напада међу Сиријцима, који се изводе од тренутка кад се Русија укључила у ситуацију у Сирији“, рекао је Тилерсон на састанку у Паризу по питању борбе против „некажњеног“ коришћења хемијског оружја.

САД и још 28 земаља покренуле су у Паризу нови план о бољем идентификовању и кажњавању свакога ко користи хемијско оружје.

Небензја: Истина коју нажалост знамо - САД-у није потребан никакав независан професионалан механизам - Нова рунда жестоких дискусија о проблему употребе хемијског оружја у Сирији одржана је у уторак на састанку Савета безбедности УН, током којег је Русија предложила стварање новог међународног истражног органа за истраживање таквих злочина.

Савет безбедности је сазван на иницијативу Русије због извештаја који су се појавили о новом хемијском нападу на подручју Источне Гуте, за који су сиријска опозиција и бројне западне земље одмах оптужиле председника Сирије Башара ел Асада.  

Иницијативу Москве подржала је још једна стална чланица Савета безбедности — Кина. Француска, која је такође једна од сталних чланица Савета безбедности, саопштила је да је спремна да размотри руски предлог. Међутим, све у свему, њен став, као и приступ Сједињених Америчких Држава и Велике Британије, остао је исти — Асадов режим крив је за за хемијске нападе и он би требало да сноси одговорност за њих, иначе се неће постићи мир у земљи.

Отварајући састанак, стални представник Русије у Уједињеним нацијама Василиј Небензја изјавио је да је заједнички механизам УН-ОЗХО за истрагу хемијских напада у Сирији, који је раније деловао, постао предмет политичке манипулације.

„Нажалост, са престанком свог постојања Заједнички механизам доживео је неуспех у истрази, која је са научно-техничког аспекта била потпуно неодржива, и постао је инструмент политичке манипулације“, истакао је Небензја.

„Желимо да се издигнемо изнад несугласица и предложимо да се успостави ново међународно истражно тело које ће утврдити чињенице на основу детаљних и непобитних доказа добијених транспарентним и поузданим методама, тако да Савет безбедности може да идентификује оне који су одговорни за употребу отровних агенаса као оружја“, додао је Небензја на састанку Савета безбедности УН.

Он је истовремено навео да је Русија забринута због употребе хемијског оружја не само у Сирији, већ и на Блиском истоку уопште и инсистира на истрази о наводној употреби хемијског оружја у Сирији.

„Нико више од нас није тражио истрагу, управо професионалну истрагу, а не њену имитацију. И сада ми настављамо да тражимо од ОЗХО излазак њених стручњака на територију Сирије како би се упознали са складиштима хемијског оружја које су откриле сиријске власти, а које су за собом оставили терористи у ослобођеним подручјима“, рекао је Небензја.

„Припремили смо одговарајући нацрт резолуције и затражили од секретаријата да га проследи чланицама. Надамо се да ће чланови Савета безбедности разговарати о нашој иницијативи у својим престоницама што пре“, нагласио је он.

Са своје стране, стални представник Кине Ли Цеи изјавио је да његова земља подржава предлог Русије о стварању истражног органа за хемијско оружје.

„Кина подржава детаљну истрагу о инциденту која би омогућили извлачење закључака који би издржали проверу чињеница и помогли да се одговорни предају правди. На основу тога Кина поздравља нацрт резолуције о успостављању новог механизма за истрагу о хемијском оружју у Сирији коју је иницирала Русија. Захвални смо Русији за напоре у Савету безбедности усмерене на питање хемијског оружја у Сирији“, изјавио је стални представник Кине.  

Стални представник Француске у УН Франсоа Делатр је у свом говору истакао да је Француска спремна да проучи иницијативу Русије, с обзиром на „ћорсокак“ у којем се нашао тај рад у УН.

Он је, такође, објаснио да недавна иницијатива Француске да се нађу одговорни за употребу хемијског оружја није у супротности са механизмом за заједничку истрагу УН-ОЗХО. Одговарајући документ у Паризу је потписало 25 земаља, укључујући и Сједињене Америчке Државе.

Он је додао да без кажњавања криваца у Сирији неће бити мира и још једном оптужио сиријске власти за „варварске нападе против свог народа“.    

Стална представница САД у УН Ники Хејли очекивано је била против руске иницијативе, понављајући оптужбе да Русија „сакрива истину“ о хемијским нападима „сиријског режима“.

„Ми не намеравамо да прихватимо било какве руске предлоге који подривају нашу способност да дођемо до истине или које полемишу о ономе што би требало да буде независна и непристрасна истрага. Ако они желе да поштено дођу до овог циља, спремни смо да одмах обновимо Заједнички механизам са његовим првобитним независним и непристрасним мандатом“, истакла је Хејлијева, нагласивши да је све друго „неприхватљиво“.

„Говорила сам то, али поновићу још једном: Русија је три пута искористила своје право вета да би уништила Заједнички механизам истраге. Русија мора да се погледа у огледало пре него што нас доведе у Савет безбедности УН на разговоре о коришћењу хемијског оружја“, додала је Хејлијева.

Небензја је на те оптужбе одговорио речима да много говори чињеница да руску резолуцију одбијају већ у старту.

„Ово још једном открива истину коју ми, нажалост, знамо. Сједињеним Америчким Државама није потребан никакав независан, професионалан механизам“, истакао је руски дипломата.


Заједнички механизам УН-ОЗХО за истрагу о коришћењу хемијског оружја у Сирији је 26. октобра поднео Савету безбедности УН извештај о инцидентима у Хан Шејхуну од 4. априла 2017. године и Ум Хошеу од 15. и 16. септембра 2016. године. Стручњаци Заједничког механизма закључили су да је у првом случају „Сиријска Арапска Република одговорна за употребу сарина“, а у другом да је „ДАЕШ одговоран за коришћење сумпорног иперита“.

Никофоров: Русија ће помоћи Сирији у технологијама - Русија ће помоћи Сирији у технологијама, изјавио је министар за телекомуникације Русије Николај Никофоров.

Руски министар је објаснио да се ради о помоћи Сирији у обнови телекомуникација и пратеће инфраструктуре, као и о софтверима руске производње.

„Видећемо како руске инвестиције могу ојачати телекомуникације у Сирији. Покушаћемо да урадимо све како бисмо имали више директних телекомуникационих канала између Сирије и Русије. Ствараћемо услове да се руски софтвери нађу на сиријском тржишту“, рекао је Никифоров на маргинама Светског економског форума у Давосу.

Он је навео да је у оквиру путовања у Сирији имао састанке са председником Владе Сирије, министром телекомуникације ове земље и представницима низа компанија. Сиријска страна је саопштила да око пола милиона телекомуникационих линија у Сирији било уништено за време рата, економије Сирије и цивилне телекомуникационе инфраструктуре налази се у лошем стању, саопштио је Никифоров.

Герасимов: Русија јача своју војску без обзира на притисак западних држава - Русија јача своју војску без обзира на притисак западних држава, изјавио је шеф Генералштаба Оружаних снага Русије Валериј Герасимов за време дводневног оперативно-мобилизационог окупљања руководећег састава Оружаних снага Русије. 

„Због пораста конфликтног потенцијала у свету и притиска западних држава, оружане снаге показују стабилну позитивну динамику у повећању борбене моћи“, рекао је Герасимов.

Према његовим речима, изводи се планска модернизација војске и флоте, повећава се ниво обуке органа војне управе, униформи и начина употребе снага. 

„То показују резултати извођења војних вежби и тренинга и несумњиво, успешне акције наших оружаних снага у борби против тероризма у Сирији“, додао је начелник Генералштаба.
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

    ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА