BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Немачка: За најгору политичку кризу од краја рата одговорна сецесионистичка политика Владе Републике Српске

Немачка: За најгору политичку кризу од краја рата одговорна сецесионистичка политика Владе Републике Српске
11.11.2021. год.

Министар спољних послова Немачке Хајко Мас изјавио је да његова земља неће више усмеравати новац у Републику Српску која, како је рекао, "активно ради на уништавању Босне и Херцеговине као државе".

„Сасвим је јасно, ми нити можемо нити хоћемо усмеравати новац немачких пореских обвезника у ентитет који активно ради на уништавању БиХ као државе. А размислићемо и о појединачним мерама против оних који доводе у питање територијални интегритет ове земље”, казао је Мас у интервјуу за сарајевски портал Кликс.

Он је додао да се Немачка о могућим санкцијама појединим политичарима у БиХ „веома блиско усаглашава са својим партнерима, унутар ЕУ, али и са Американцима и Британцима”.

„Нећемо моћи скрштених руку пратити наставак ове неодговорне политике, јер таква политика не штети само људима у БиХ. Она уназађује и сав напредак који је на основу Дејтонског мировног споразума постигнут током дугог низа година уз огромну подршку међународне заједнице, ЕУ и Немачке”, оценио је немачки шеф дипломатије, преноси Бета.

Наводећи да је оно што се тренутно дешава у БиХ најгора политичка криза од завршетка рата 1995. године и да се говори о новом сукобу у тој земљи, Мас је нагласио да је за то „првенствено одговорна опасна и неодговорна сецесионистичка политика Владе Републике Српске”.

„После повлачења из Агенције за лекове БиХ, следећа одлука треба, према свему судећи, да буде повлачење из Високог судског и тужилачког савета (ВСТС) и државних пореских органа, па чак и формирање властите војске. Ова националистичка политика отвара старе ране и угрожава мирну будућност целе земље”, казао је он.

Према Масовим речима, ти потези не решавају ниједан једини проблем, а стварају многобројне нове проблеме, посебно за људе у Републици Србској.

„Перманентна криза, праћена институционалним хаосом, парализом очајнички потребних реформи и даљње растуће тензије отераће инвеститоре из земље, повећати број незапослених и интензивирати одлазак становништва”, сматра министар спољних послова Немачке.

Мас је казао да Високи представник у БиХ „игра кључну улогу”, наводећи да он треба да јача државне институције на свим нивоима и да надгледа спровођење Дејтонског мировног споразума.

„За то има пуну подршку Немачке, наших партнера из ЕУ и велике већине чланица Савета безбедности УН. Он има на располагању широку палету инструмената, у коју спадају и овлаштења која му је доделила међународна заједница, такозвана бонска овлашћења”, нагласио је он.

Мас је оценио да је ЕУ перспектива велика прилика за Босну и Херцеговину и регију, као и за будућност у миру и просперитету.



„ЕУ перспектива је и у геостратешком интересу саме ЕУ. Као Европљани, делимо заједничку прошлост, а уверени смо, и заједничку будућност”, казао је немачки шеф дипломатије.

Мас је додао да на путу ка чланству у ЕУ мора испунити услове, односно спровести реформе које је поставила Европска комисија, пре свега у области владавине права и Изборног закона.

„Нажалост, тренутни темпо реформи је потпуно незадовољавајући. Уместо да се ухватите у коштац с проблемима, реформе се и даље одгађају и блокирају”, оценио је он.

Навео је да реформе које су неопходне за приступање ЕУ нису саме себи циљ, већ су апсолутно потребна инвестиција у будућност земље.

„Само у једну поуздану правну државу могу доћи преко потребне инвестиције, отворити се радна места и обезбедити останак младих из Босне и Херцеговине у својој земљи”, нагласио је Мас.

Упитан да ли у погледу изборних реформи Влада Немачке и даље стоји иза претходно изнетог става да би начело „легитимног политичког представљања” могло продубити поделе у БиХ и отежати проведу пресуда Европског суда за људска права, он је одговорио да изборна реформа не сме довести до продубљивања постојећих етничких подела.

„Посебно је важно да се изборни процес учини транспарентнијим, да би се спречиле манипулације.¦ Осим тога, потребно је провести низ пресуда Европског суда за људска права”, закључио је министар спољних послова Немачке.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © РИА Новости / Екатерина Чеснокова/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Патријарх московски и целе Русије Кирил прокоментарисао је забрану уласка патријарха србског Порфирија на Косово и Метохију изјавивши да је у питању „непријатељски чин“.


Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара


Марија Захарова је на данашњем редовном брифингу била у прилици да одговори на чак три питања везана за Србију – једно о новој влади Србије и два о односима...

Жена председника Украјине Олена Зеленска стигла је 12. маја у Београд. Посета је одржана у друштву супруге председника Србије Тамаре Вучић. Жене су пратили министри спољних послова Србије и...


Чекамо те на другој трци картинг шампионата!


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА