BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Лидери Срба заједно у Београду на Бадњи дан

Лидери Срба заједно у Београду на Бадњи дан
06.01.2019. год.
Предсједник Србије Александар Вучић се захвалио присутнима што су дошли у Београд да заједно обележе Бадњи дан и честитао Божић и Бадњи дан Србима на Косову и Метохији


Вучић је унео бадњак у зграду Генералног секретаријата предсједника Републике на Андрићевом венцу.

Александар Вучић је, у обраћању након састанка са представницима Срба у региону, поручио да ће Србија, уколико настави путем развоја и економског напретка какав је био у 2018. години, моћи још више да помогне нашем народу у региону.

Србија ће, како каже, искористити прилику да своје јачање и напредак и они осете, нарочито по питању очувања нашег културног, језичког и националног идентитета.

Вучић је рекао да су на првом састанку на Андрићевом венцу, након што је председник унео Бадњак, разматрани проблеми са којима се Срби суочавају.

"Сви су јасно ставили до знања да је мир и очување стабилности у региону од приоритетног значаја и политика коју водимо је политика сарадње и добрих односа са свим другим народима, у којој нећемо угрожавати туђе националне и државне интересе, али политика у којој ћемо чувати и наше националне и државне интересе", рекао је Вучић.

Постигнут је успех, како каже, да – чак и када не мисле исто, однос Србије према припадницима свога народа буде однос поштовања, разумевања и подршке, а да сличан однос показују и представници нашег народа.

"Да никада више не дођемо у ситуацију у којој смо били и деведесетих и почетком двехиљадитих година, да имамо такву врсту слоге каквом Срби нису могли да се диче деценијама, да не кажем вековима", рекао је Вучић.

Истакао је да се овим састанком не угрожава нико, већ да су саслушали једни друге да би видели како да једни другима помогнемо.

"Са Републиком Србском и БиХ имамо веома блиске и добре односе. БиХ је једна од наших кључних трговинских партнера, али то су и Црна Гора, Македонија и Хрватска, и са свим тим земљама Србија има суфицит у трговинском односу", рекао је Вучић.

Председник је честитао Бадњи дан, предстојећи Божић свим православним верницима и пожелео им успешну Нову годину.

"Наш народ чека не лака политичка година, верујемо да ће економска година бити успешна, да ће Срби живети боље. Знате колиок проблема има по питању КиМ и колико проблема имамо са опстанком и положајем нашег народа у региону", рекао је Вучић.

Истакао је да се овим састанком не угрожава нико, већ да су саслушали једни друге да би видели како да једни другима помогнемо.

Састанаку на Андрићевом венцу присуствовали су председница Владе Србије Ана Брнабић, председница Републике Српске Жељка Цвијановић, председавајући и србски председник Нове српске демократије Андрија Мандић, председник Демократске народне партије Црне Горе Милан Кнежевић и Горан Даниловић такође из Црне Горе.

Разговори ће се наставити током празничног доручка, како би се видело шта Србија може да уради поводом очувања српске културе, језика и писма.

Председавајући Председништва БиХ Милорад Додик захвалио се на окупљању и поручио да се томе тежи кроз векове.

"Да будемо сабрани и окуљени, и нема бољих дана од ових божићних – да се окупимо овде и поразговарамо не само о свечарској атмосфери, него о ономе што јест специфичан положај нашег народа и у Србији и у региону, и радићемо заједно на тим питањима. Сви смо ми загледани у Србију и желимо јој велики успех", рекао је Додик.

Додао је да су на састанку обавештени о помоћи коју је Србија спремна да пружи Србима у региону, истичући њен значај.

"Ми желимо да се очува мир. Срби данас томе теже. Понекад изгледа да се неоправдано повлачимо од силних напада према србској националној заједници у одређенемо месту, или чак према Србији. Ти напади су потпуно неоправдани, али ми не желимо конфликте, као што се види, али то није довољно да конфликта и неразумевања међу нама нема", рекао је Додик.

Додао је да се тежи да се у БиХ изгради уставна позиција србског народа и Републике Српске.

"Тамо је РС синоним за слободу србског народа, а Србија је синоним за наш живот. Ми желимо да легализујемо тај приступ. Као што ја не сматрам да је проблем да Бошњаци, или било ко други, искажу своје интересе који не вређају друге, тако сматрам да је важно да и ми јасно говоримо о тим питањима", рекао је Додик.

Додао је и да у Црној Гори постоји негативан однос према припадницима србског народа.

"Он иде до момената елиминације, може се приметити чак и напада на наше православне цркве. Морамо заједно да радимо да очувамо интегритет и снагу наше Српске православне цркве на овим просторима и да о томе и као државни органи водимо рачуна", рекао је Додик.

Председавајући Председништва БиХ каже и да је "Сарајево узурпирало значајну имовину СПЦ у центру града" и да већ 15 година нема помака по том питању.

"Та питања морамо да постављамо на дневни ред. Чули смо и о положају србског народа у Хрватској и Македонији, и оно што желимо јесте да покажемо јесте окупљање. Да се окупимо као браћа, да попричамо, не да бисмо нешто стварали против неких других, трећих, десетих, већ да видимо како сами себи да помогнемо, да охрабримо, у свему ономе што чинимо и радимо за добробит нашег народа", рекао је Додик.



  • Извор
  • фото: twitter.com/predsednikrs/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Украјинци бирају \"мањак логичког размишљања\" уместо страшне стварности, упозорава лист

Француски председник „осцилира“ између ратних упозорења и позива на мир, наводи се у новинама


САД немају намеру да се директно сукобљавају са руским снагама у име Кијева, изјавио је високи званичник

Ирански врховни војни командант обећао је \"опширнији\" одговор у случају будућих напада Израела


Олаф Шолц је окривио Москву за високе цене енергије и инфлацију у земљи


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА