BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Употреба модерних технологија у истраживању и производњи нафте и гаса

Употреба модерних технологија у истраживању и производњи нафте и гаса
14.05.2025. год.

Компанија НИС наставила је са употребом иновативних технологија у области истраживања и производње нафте и гаса и извршила дронско снимање бушотинског фонда и надземне инфраструктуре на нафтном пољу Кикинда. Ова метода омогућава брзо и ефикасно прикупљање података са терена, а добијени подаци ће служити геолозима као основа за даље геолошке истражне радове и израду детаљних модела локације.

Резултати снимања обухватају прецизан дигитални модел терена, ортофото снимке, као и облаке тачака, који пружају детаљан увид у простор. Такође, подаци добијени снимањем дроном користе се и у пројектовању јер их пројектанти примењују при планирању цевовода, објеката и целокупне инфраструктуре.

У овом случају, снимање дроном коришћено је уместо класичних геодетских метода. На основу фотографија и маркера постављених пре лета, и уз помоћ фотограметријског софтвера, добијене су тачке терена са прецизношћу од 15 до 20 милиметара. Дневно је могуће снимити и до 90 хектара, на висини лета од 190 метара, са прецизношћу пиксела од 3 cm. Такође, напредак у дрон технологији отвара нове могућности – сада се могу користити и дронови са LIDAR системима, који ласером пробијају кроз вегетацију и снимају стварну висину терена, или са термалним камерама, које детектују губитке и цурења у цевима. 

Дронско снимање извели су запослени Департмана за инжењеринг Научно-технолошког центра (НТЦ) компаније НИС који ће примену ове напредне методе наставити и на другим локацијама, у циљу подизања стандарда у планирању и извођењу инфраструктурних пројеката.

Александар Кнежевић, директор Департмана за инжењеринг НТЦ-а, рекао је да је применом дронског снимања значајно повећана ефикасност и квалитет припреме подлога за пројектовање.

„У кратком року могуће је снимити велике површине, а ортофото слика буквално „оживљава“ локацију – пројектант у сваком тренутку може да сагледа различите аспекте терена без потребе за поновним изласком на терен. Тако је, на пример, локација површине 25 хектара снимљена у једном дану што представља уштеду од седам дана у пројектном процесу. Бити у корак са модерним технологијама, попут дронског снимања, чини нашу компанију не само конкурентнијом на тржишту, већ и пожељном за нове генерације младих инжењера“, рекао је Кнежевић.



  • Извор
  • Танјуг
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

 Avion 'Tecnam P-Mentor' se u svetu avijacije smatra pravim biserom italijanske avioindustrije i predstavlja savremeni trenažni avion koji kombinuje klasične vrednosti sa najnovijom tehnologijom, čineći ga izuzetnim


Kompanija Open Ai je najpoznatija po svom modelu veštačke inteligencije Chat GPT. Ali, poput drugih džinova iz Silikonske doline, i Open Ai želi da proširi svoj uticaj. 

Руски космонаут Алексеј Зубрицки налази се у бази података украјинског Министарства одбране као лице које избегава регрутацију и тражен је због издаје


Пробој у лечењу смртоносне болести ближи се крају, изјавио је директор истраживачког института Гамалеја

  Креативност и иновативност младих у контексту успешних бизнис прича и пословног света будућности били су у фок


  Одрживи развој, одговоран однос према природним ресурсима, значај енергетске транзиције и зелене агенде у пословању  били су у фокусу пане


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА