BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски космонаути на МКС-у тестирали брзи систем за размену података са Земљом независан од САД-а

Руски космонаути на МКС-у тестирали брзи систем за размену података са Земљом независан од САД-а
24.05.2020. год.

Руски космонаути на Међународној космичкој станици (МКС) тестирали су брзи систем за размену података са Земљом независан од САД-а, рекао је космонаут Александар Скворцов.

Он се у фебруару вратио на МКС у космичком броду "Сојуз МС-13", заједно са Италијаном Луком Пармитаном и Американком Кристином Кук.

"Руски сегмент МКС-а има сопствени систем широкопојасне комуникације. Имао сам прилику да га испробам. Слика је невероватна, попут добре дигиталне телевизије, а кашњење гласа је занемарљиво", рекао је Скворцов, наводи се на сајту "Роскосмоса".



фото: © NASA/Роскосмос

"Сада ћемо имати сопствени канал преноса података, односно могућност преноса великих пакета телеметријских информација, без обзира на наше америчке колеге", додао је он.

Тренутно се за пренос великих количина информација са МКС-а на Земљу и обрнуто, користе амерички ТДРС релејни сателити, углавном на платној основи.

У новембру 2019. године, Олег Химочко, први заменик генералног директора компаније "Гонец", рекао је за РИА Новости да је опрема за обезбеђивање широкопојасне комуникационе мреже руског сегмента МКС-а са Земљом путем релејних сателита "Луч 5" допремљена и да ће нормалан рад канала почети 2020. године године. Према његовим речима, брзина на каналу је до 105 мегабита у секунди.


фото: © NASA

Тренутно се сателитска релејна група у орбити око "Луча" састоји од три апарата - "Луч-5А", "Луч-5Б" и "Луч-5В", а који су лансирани у космос од 2011-2014. године. Лансирање следећег је планирано 2024. године.
 


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © НАСА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА