Пословање НИС групе у девет месеци 2025 године
У периоду јануар-септембар 2025. године НИС група пословала је у изузетно сложеним околностима, пре свега имајући у виду санкције америчког Министарства финансија које су у пуном обиму ступиле на снагу 9. октобра. Поред тога, на резултате НИС-а утицале су и цене нафте које су биле 14 одсто ниже него у истом периоду прошле године, као и губитак ХИП-Петрохемије који у извештајном периоду износи 7,4 милијарде динара због неповољне ситуације у целој петрохемијској индустрији.
У таквим околностима, НИС група је у првих девет месеци текуће године забележила губитак од 0,3 милијарде динара, док показатељ EBITDA износи 21,1 милијарду динара. Оперативни новчани ток je 26,7 милијарди динара. Позитиван утицај на финансијске резултате донели су програм мера за уштеде на свим нивоима, као и адаптација на пословање у новонасталим околностима. Такође је очувана стабилност на домаћем тржишту нафтних деривата, као и социјална стабилност запослених.
Обрачунате обавезе по основу јавних прихода НИС групе износе 167,7 милијарди динара, док је на име исплате дивиденде акционарима за 2024. годину издвојено 4,6 милијарди динара.
Када је реч о оперативним резултатима, у периоду јануар-септембар укупан обим производње нафте и гаса био је 837,7 хиљада условних тона, што је два одсто мање у односу на упоредни период. Обим прераде сирове нафте и полупроизвода био је пет одсто већи него у истом периоду прошле године и износи 2,672 милиона тона. Истовремено, укупан промет нафтних деривата износи 2,421 милиона тона што је 10 одсто ниже у поређењу са периодом јануар-септембар 2024. године.
У наредном периоду НИС ће наставити са прилагођавањем пословања и даљих планова новонасталим околностима. Истовремено, компанија остаје посвећена напорима да у што је могуће краћем року буде делистирана са SDN листе или да исходује нову лиценцу која ће јој омогућити несметано оперативно пословање.
- Извор
- Танјуг
- Фото: НИС/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Нивои складишта пали су испод 80%, што је један од најнижих процената за ово доба године у последњој деценији, саопштио је руски енергетски гигант
Ако се нешто уради 19 пута заредом без икаквог успеха, то значи да не функционише, изјавио је Скот Бесент.
Будимпешта се неће одрећи руске нафте и гаса, нагласио је Петер Сијарто на форуму у Москви
Варшава је саопштила да војне вежбе „Запад“ у суседној Белорусији оправдавају потез блокирања железничког теретног саобраћаја.
Према недавном извештају, растући дуг и трошкови задуживања приближавају се нивоима који су некада приморали Лондон да затражи помоћ од ММФ-а.
Остале новости из рубрике »

















