Употреба модерних технологија у истраживању и производњи нафте и гаса
Компанија НИС наставила је са употребом иновативних технологија у области истраживања и производње нафте и гаса и извршила дронско снимање бушотинског фонда и надземне инфраструктуре на нафтном пољу Кикинда. Ова метода омогућава брзо и ефикасно прикупљање података са терена, а добијени подаци ће служити геолозима као основа за даље геолошке истражне радове и израду детаљних модела локације.
Резултати снимања обухватају прецизан дигитални модел терена, ортофото снимке, као и облаке тачака, који пружају детаљан увид у простор. Такође, подаци добијени снимањем дроном користе се и у пројектовању јер их пројектанти примењују при планирању цевовода, објеката и целокупне инфраструктуре.
У овом случају, снимање дроном коришћено је уместо класичних геодетских метода. На основу фотографија и маркера постављених пре лета, и уз помоћ фотограметријског софтвера, добијене су тачке терена са прецизношћу од 15 до 20 милиметара. Дневно је могуће снимити и до 90 хектара, на висини лета од 190 метара, са прецизношћу пиксела од 3 cm. Такође, напредак у дрон технологији отвара нове могућности – сада се могу користити и дронови са LIDAR системима, који ласером пробијају кроз вегетацију и снимају стварну висину терена, или са термалним камерама, које детектују губитке и цурења у цевима.
Дронско снимање извели су запослени Департмана за инжењеринг Научно-технолошког центра (НТЦ) компаније НИС који ће примену ове напредне методе наставити и на другим локацијама, у циљу подизања стандарда у планирању и извођењу инфраструктурних пројеката.
Александар Кнежевић, директор Департмана за инжењеринг НТЦ-а, рекао је да је применом дронског снимања значајно повећана ефикасност и квалитет припреме подлога за пројектовање.
„У кратком року могуће је снимити велике површине, а ортофото слика буквално „оживљава“ локацију – пројектант у сваком тренутку може да сагледа различите аспекте терена без потребе за поновним изласком на терен. Тако је, на пример, локација површине 25 хектара снимљена у једном дану што представља уштеду од седам дана у пројектном процесу. Бити у корак са модерним технологијама, попут дронског снимања, чини нашу компанију не само конкурентнијом на тржишту, већ и пожељном за нове генерације младих инжењера“, рекао је Кнежевић.
- Извор
- Танјуг
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Француски лист Ле Монд идентификовао је стотине војника из 3. јуришне бригаде у Кијеву који јавно приказују неонацистичке симболе
Питање које јој је упућено и одговор Марије Захарове на данашњем редовном брифингу, одржаном у амбијенту Петербуршког међународног економског форума, указују да, с једне стране, САД не могу побећи...
Почео 17 циклус програма „Заједници заједно“
Skulptura 'Svi smo jedno' talentovane umetnice Jelene Borovčanin, delo koje je proisteklo iz najdubljeg unutrašnjeg impulsa umetnice, postala je deo postavke u prestižnoj galeriji Atelier Muranese u Veneciji.
Sajber bezbednost, bezbednost podataka na internetu i korisnika je danas je jedna od glavnih tema u svetu. Sajber bezbednost je poslednjih godina postala tema na najvišem svetskom nivou jer...
Остале новости из рубрике »