BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Украјина треба да буде „независна“ – Столтенберг

РТ: Украјина треба да буде „независна“ – Столтенберг
12.03.2024. год.
Генерални секретар НАТО-а је подржао преговоре као начин да се оконча сукоб


НАТО мора да настави да подржава Кијев како би могао да преговара са Москвом о томе да постане независна држава, изјавио је у понедељак генерални секретар НАТО блока Јенс Столтенберг.


Говорећи на церемонији пријема Шведске у НАТО, Столтенберг је поновио ставове блока о подршци Украјини у сукобу са Русијом, али је одлучио да врло хипотетичке мировне преговоре уоквири у смислу независности и суверенитета.

„Морамо да наставимо да јачамо Украјину како бисмо показали [руском] председнику [Владимиру] Путину да неће добити оно што жели на бојном пољу, већ да мора да седне и преговара о решењу где је Украјина призната и превладава као суверена, независна нација“, изјавио је Столтенберг.

Према норвешком политичару, Путинов циљ је био „мање НАТО-а и више контроле над суседима“ и „да уништи Украјину као суверену државу“. Столтенберг је инсистирао да је Русија пропала јер је НАТО „већи и јачи“, а Украјина „ближа чланству у НАТО-у него икада раније“.

Он није појаснио како се чланство у НАТО-у односи на независност и суверенитет.

Столтенберг је рекао и да улазак Шведске у НАТО показује да „нико не може да затвори“ отворена врата блока, што представља „пут слободе и демократије“.

Шведска и Финска су поднеле захтев за чланство у блоку који предводе САД у мају 2022, наводећи украјински сукоб као наводну претњу њиховој безбедности. Финска је примљена у кратком року, али је кандидатура Шведске одложена због претходних неслагања са Турском, а затим и Мађарском.

Одлука Стокхолма значила је одрицање од политике неутралности усвојене још 1814. године, која је Шведску држала подаље од европских и светских ратова.

Русија је више пута осуђивала ширење НАТО-а на исток након Хладног рата, тврдећи да је прекршила и писмена и усмена обећања дата Москви у замену за омогућавање поновног уједињења Немачке.

Путин је навео отворена настојања Украјине да се придружи блоку као један од разлога за покретање руске војне операције у фебруару 2022. Према речима руског председника, САД и њихови савезници покушавају да претворе Украјину у свог антируског заступника још од пуча у Кијеву 2014. Он је поставио циљеве Русије као обезбеђивање неутралности Украјине, заједно са демилитаризацијом и „денацификацијом“ Кијева.
 
 
 

Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti

Извор: RT (ж)



  • Извор
  • Танјуг
  • © Omar Havana / Getty Images/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Дмитриј Песков је истакао да је став Русије о мировним преговорима добро познат

Москва сматра да је излив насиља био намерни покушај да се тероришу људи у граду на ком се говори руски како би се покорили влади након пуча и њеној...


Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....

Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА