BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србска шљивовица уврштена у листу УНЕСКО-а

Србска шљивовица уврштена у листу УНЕСКО-а
02.12.2022. год.

Традиционално србско пиће - ракија-шљивовица, као и начин припреме и конзумирања, уврштени су на Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа Унеска. Одговарајућа одлука донета је на 17. седници Међувладиног комитета Унеска за заштиту нематеријалног културног наслеђа, која се одржава у Мароку, саопштило је у Министарство културе Србије.

„Елемент нематеријалног културног наслеђа Србије `Јавна пракса и сазнања у вези са припремом и конзумацијом традиционалног напитка од шљиве – шљивовица` од данас је уврштена на листу нематеријалног културног наслеђа Унеска“, саопштила је прес служба Министарства.

Како наводе из Министарства, на листи се не налази само алкохолно пиће, већ и цео традиционални комплекс који се везује за српску шљивовицу.

"Номинација обједињује културу гајења шљиве, народне занате, обичаје, `печење` (дестилацију) шљивовице и њено коришћење током личних или друштвених догађаја", напомињу у Министарству културе.

Ракија је традиционално балканско јако алкохолно пиће које се добија дестилацијом ферментисаног воћа, чија јачина може да варира од 40 до 60 степени и више. У Србији, која је на трећем месту у свету по производњи шљиве, најзаступљенија је ракија-шљивовица. Као сировина за ракију могу послужити и грожђе, јабуке, брескве, кајсије, дуње, крушке, дуд, итд. Србска ракија под називом „Србска ракија-шљивовица“ је 2007. године добила сертификат ЕУ, чиме је постала први заштићени производ у Србији са географским пореклом.


  • Извор
  • Танјуг
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА