BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Нећемо прихватити било какав притисак или принуду - Пекинг

РТ: Нећемо прихватити било какав притисак или принуду - Пекинг
15.04.2022. год.
Пекинг наводи да игра конструктивну улогу у украјинској кризи и да се неће придружити режиму санкција САД

Пекинг неће санкционисати или осудити Русију због сукоба у Украјини и одбациће амерички „притисак или принуду“ да промени свој однос са Москвом, рекао је новинарима портпарол Министарства спољних послова Кине Жао Лиђијан. Кина је остала јавно неутрална по питању сукоба, а Жао је рекао да је ова позиција ставља „на праву страну историје“.

„Кина игра конструктивну улогу у украјинском питању“, рекао је Жао, тврдећи да је Пекинг „учинио значајне напоре да деескалира ситуацију, смири кризу и обнови мир“.

„Противимо се неоснованим оптужбама и сумњама против Кине, нити ћемо прихватити било какав притисак или принуду“, наставио је он.

„Време ће показати да су кинеске тврдње на правој страни историје.


Кина је од самог почетка позивала на споразумно решење сукоба у Украјини, и потврдила је и право Украјине на територијални интегритет и легитимну забринутост Русије за безбедност. Наставила је да тргује са Русијом и придружила се Москви у подстицању истраге о развоју биолошког оружја САД у Украјини. Штавише, кинеске дипломате су се противиле или су се уздржавале од резолуција УН које осуђују Русију.


 

Овај став је изазвао презир лидера у САД-у и Бриселу. Секретар за штампу Беле куће Џен Псаки је у више наврата позивала кинеске лидере да „процене где желе да стоје док се пишу историјски уџбеници“, а генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг је изјавио да Кина сада представља „изазов“ за алијансу. Амерички министар финансија Џенет Јелен позвала је Пекинг да искористи своје „посебне односе са Русијом“ да изнуди прекид сукоба.

„На став света према Кини и његову спремност да прихвати даљу економску интеграцију може утицати реакција Кине на наш позив на одлучну акцију против Русије“, рекла је Јелен за Атлантски савет, про-НАТО организацију која делимично финансира индустрија оружја.

Мало је вероватно да ће се став Кине променити. Осим што је искористила могућности за трговину због избацивања Русије са западних тржишта, Пекинг је обећао да ће се одупрети потенцијалним америчким санкцијама својим компанијама као резултат ове трговине. Штавише, Кина је одбацила извештаје америчких медија који сугеришу да се спрема да понуди Русији војну помоћ. Амерички званичници су касније признали да су ови извештаји били засновани на погрешним обавештајним подацима и објављени у штампи да би добили „информациони рат“ против Кремља.

Извор: РТ


Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © AP / Liu Zheng / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик


Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА