BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Москва: Покушаји Запада да постигне једностране предности довели су до колапса Уговора о отвореном небу

Москва: Покушаји Запада да постигне једностране предности довели су до колапса Уговора о отвореном небу
18.06.2021. год.

Покушаји Запада да постигне једностране предности довели су до колапса Уговора о отвореном небу и целокупна одговорност за то лежи на Сједињеним Америчким Државама, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова у вези са обавештењем држава потписница Уговора о повлачењу Москве.


"Сједињене Америчке Државе се активно залажу за транспарентност на војном пољу само у оним случајевима када се надају да ће њиме остварити неке од својих предности. Притом не размишљајући о европској безбедности, о забринутости савезника или о процени сопствених могућности преговарања" наводи се у саопштењу, преносе РИА Новости.

Истиче се да су сви покушаји постизања једностраних предности уз игнорисање руских интереса и брига осуђени на неуспех.

Како је истакнуто, прорачун западних земаља да ће њихова „техничка супериорност“ омогућити заобилажење Русије није био оправдан.

„То је био случај са преласком на дигиталне технологије у примени Уговора - Американци су га активно промовисали, што је резултирало тиме да је наша земља била испред својих западних партнера за осам до девет година. Сигурни смо да ће тако бити и сада, када Сједињене Државе уништавају Уговор, ослањајући се на национална техничка средства контроле“, наводи се у саопштењу.

Министарство спољних послова позвало је западне партнере да схвате да је немогуће осигурати сигурност без узимања у обзир интереса Русије и њених савезника.

"Увек ћемо наћи ефикасан одговор. Али боље је конструктивно сарађивати на јачању европске и глобалне безбедности, ослањајући се, између осталог, на искуство дугогодишње плодоносне сарадње између држава у оквиру Уговора", закључује се у саопштењу.

Русија ће званично напустити Уговор о отвореном небу 18. децембра.

Уговор је потписан 1992. године и постао је једна од мера за изградњу поверења у Европи након Хладног рата, омогућавајући тако за 34 државе-чланице да отворено прикупљају информације о међусобним војним снагама и активностима. У мају 2020. године Сједињене Државе покренуле су процедуру повлачења која се завршила 22. новембра. Као одговор на то, Министарство спољних послова 15. јануара 2021. године најавило је покретање домаћих процедура за повлачење из Уговора. Владимир Путин је 7. јуна потписао закон којим Русија излази из Уговора.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Пресс-служба КАПО им. С.П.Горбунова/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА