BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Командант Стратешке команде САД-а тврди да је нуклеарни рат са Русијом или Кином „реална могућност“

РТ: Командант Стратешке команде САД-а тврди да је нуклеарни рат са Русијом или Кином „реална могућност“
06.02.2021. год.


Командант америчке Стратешке команде (
СТРАТЦОМ) упозорава да је нуклеарни рат са Русијом или Кином „стварна могућност“, указујући на „дестабилизујуће“ понашање америчких ривала. Такође тврди да Пентагон није „заглављен у Хладном рату“.

„Постоји реална могућност да би регионална криза с Русијом или Кином могла брзо ескалирати до сукоба који укључује нуклеарно оружје, ако сматрају да би конвенционални губитак угрозио режим или државу“, саопштио је командант СТРАТЦОМ-а и вицеадмирал Чарлс Ричард у фебруарском издању месечника Америчког поморског института.


СТРАТЦОМ, који надгледа амерички нуклеарни арсенал, сматра вероватноћу нуклеарног рата ниском. Али док су Русија и Кина напредовале у својим могућностима и наставиле да се „напрежу глобално“, Ричард је рекао да СТРАТЦОМ мора да разуме са чим се суочава.

"У недостатку промена, поново смо на путу да се припремимо за сукоб који преферирамо уместо за онај са којим ћемо се вероватно суочити."

 

Ако таква врста разговора подсећа на Хладни рат, то је зато што вероватно јесте. Али Ричард тврди да се америчка војска већ две деценије усредсредила на антитероризам, игноришући „нуклеарну димензију".

„Накостријешим се кад чујем да је Министарство одбране оптужено да је заглављено у Хладном рату", рекао је он.

„Оно је прошло хладни рат.“

Па, шта је Пентагон радио? Према Ричарду, америчке снаге су потпуно уроњене у борбу против тероризма, до те мере да су Русија и Кина то искористиле за „агресивно“ кршење „међународних норми и глобалног мира користећи инструменте моћи и претње силом на начине који нису виђени од врхунца Хладног рата“. Навео је посебно наводне случајеве „сајбер напада и претњи у космосу“.

Ричард је чак устврдио да супарничке силе искориштавају пандемију коронавируса да би унапредиле своје агенде.

„Морамо се активно такмичити да задржимо њихову агресију под контролом“, рекао је он, додајући да ће неуспех тога додатно охрабрити Русију и Кину и навести савезнике да мисле да САД нису у стању или да не желе да „воде“.

Такво звецкање сабљама ескалирало је последњих година, посебно између Вашингтона и Москве. Русија је 2018. изменила своју нуклеарну доктрину како би дозволила употребу таквог оружја као одговор на нуклеарни напад или на конвенционални напад који угрожава постојање нације. Званичник Пентагона рекао је 2019. године да ће САД задржати право да изврше први нуклеарни удар као одговор на конвенционални напад, напомињући да савезници иначе не би веровали да су заштићени.

Такве изјаве и, што је још важније, амерички развој оружја подигли су обрве у Москви. Америчко руководство „донело је одлуку да нуклеарни сукоб сматра одрживом политичком опцијом и ствара потенцијал неопходан за њега“, рекла је прошлог марта портпарол Министарства спољних послова Русије, Марија Захарова.

Исто тако, шеф СТРАТЦОМ-а је као забринутост навео руску модернизацију њених нуклеарних снага, за коју је проценио да је завршена око 70 одсто. Примећујући да је Москва изградила „нове и необичне“ системе, попут хиперсоничних пројектила, он је устврдио да је игнорисала „међународне норме“ таквим деловањем као антитсателитско тестирање прошле године.


Ричард је додао да Кина такође прави „технолошке скокове“ и да је, попут Русије, малтретирала америчке и савезничке авионе и снаге које делују у међународном ваздушном простору и водама. Рекавши да би се кинески нуклеарни арсенал могао удвостручити, утростручити или учетворостручити у наредној деценији, он је предложио да „САД данас морају предузети мере како би се поставиле за будућност“.

"Морамо почети са сазнањем да ће наша најважнија претпоставка, да ће стратешко одвраћање бити одржано, иако криза и сукоб могу бити тестирани на начине који до сада нису виђени."

 

Закључно, Ричард каже да америчка војска мора да преусмери свој став са претпоставке да нуклеарни рат неће бити и да изађе на крај и одврати стварну могућност таквог сукоба или да „ризикује да трпи срамоту, или можда још горе, од руку наших противника“.

Поновни говор о могућем нуклеарном рату долази неколико дана након што су се Москва и Вашингтон договорили да продуже нови Споразум о смањењу нуклеарног наоружања СТАРТ. Али након четири године америчко-руских односа које је омела завера "Рашнгејта" против Трампа, чини се да је мала вероватноћа за успостављање мирнијих веза под председником Џоом Бајденом.


Бајден, који планира да поништи Трампову наредбу о повлачењу 9500 америчких војника из Немачке, захтева да Русија одмах пусти опозиционог политичара Алексеја Наваљног, који је затворен због кршења условне осуде због пресуде за прање новца.

„Нећемо се устручавати да повећамо трошкове за Русију и одбранимо своје виталне интересе и свој народ“, рекао је Бајден.

Ратне изјаве о нуклеарном рату опасније су него што се могу чинити, рекао је за РТ бивши УН-ов инспектор за оружје Скот Ритер. Ритер је устврдио да САД нису изградиле своје конвенционалне војне снаге у оној мери у којој би им се могла гарантовати победа над Русијом или Кином, па би Вашингтон вероватно применио нуклеарно оружје у рату са било којом од тих земаља. Русија не би имала другог избора него да одговори на такав напад реципрочно, рекао је он.

"То је оно што адмиралове изјаве о припреми за нуклеарни рат чине толико опасним, јер не постоји начин да се то заустави", рекао је Ритер.

"Ако буде нуклеарног рата између САД-а и Русије, то ће бити општи нуклеарни рат, што значи да ће не само бити уништене обе нације, већ ће и свет бити уништен онаквим каквим га тренутно знамо." 

 
 

Извор: Восток / РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Reuters / US Navy / Mass Communications Specialist Harry Andrew D. Gordon / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА