BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сукоб у Нагорно-Карабаху - преглед ситуације - 19.10.

19.10.2020. год.

   


Преглед дешавања на ратишту у Нагорно Карабаху за 19.10.

Мапа спорног региона Нагорно-Карабаха


 Интерактивна мапа бојевих дејстава (погледајте овде у новом прозору)


 

 

 

 

 

 

 

Јереван: Непријатељ покушао да беспилотним летелицама наруши ваздушни простор Арцаха Армија одбране Републике Нагорно-Карабах саопштила је да је уништила два дрона Оружаних снага Азербејџана.

„Упркос новом споразуму о хуманитарном прекиду ватре, током дана непријатељ је покушао да беспилотним летелицама наруши ваздушни простор Арцаха (Карабах). Системи ПВО Армије одбране, након што су приметили лет непријатељских беспилотних летелица, оборили су две“, наводи се у саопштењу.


Претходно је Министарство спољних послова Карабаха потврдило да је Степанакерт спреман да поштује примирје.

„Најоштрије осуђујемо грубо кршење споразума о хуманитарном примирју од стране Азербејџана, које је ступило на снагу у поноћ 18. октобра. Поновно потврђујемо своју посвећеност поштовању хуманитарног примирја, које може постати стварност само уколико Азербејџан буде приморан да испуни своје обавезе“, наводи се у саопштењу Министарства.

Степанакерт је назвао кораке Азербејџана „неодговорним и деструктивним“, истакавши да они сведоче о томе да „Азербејџан и Турска нису способни и не желе да испуњавају ни своје обавезе према међународним конвенцијама, ни договоре постигнуте уз посредовање копредседавајућих Минске групе ОЕБС-а о прекиду ватре у хуманитарне сврхе“. 

Нагорно-Карабах: Азербејџан на неким деловима покушава да пробије одбрану У неким деловима линије раздвајања у Карабаху се поштује режим хуманитарног прекида ватре, али постоје делови где Азербејџан покушава да пробије одбрану, изјавио је саветник председника непризнате републике Нагорно-Карабах Давид Бабајан.

„Све ове акције се сузбијају. Мислим да ће непријатељ наставити са активним деловањем у неким областима“, рекао је Бабајан.

Према његовим речима, главни циљ азербејџанске војске је вештачко језеро на реци Аракс, на граници са Ираном, који углавном користи иранска страна.


„Непријатељ покушава да онеспособи или заузме ово стратешки важно чвориште, како би стекао полуге утицаја над Ираном“, рекао је Бабајан.

Он је додао да је режим прекида ватре временски неограничен, упркос тврдњама појединих представника азербејџанске стране.

„Ако говоре о неколико дана, значи да намеравају да прибегну новим акцијама. Али ово примирје је временски неограничено“, додао је он.

„Азербејџанске оружане снаге подигле заставу на древном Худаферинском мосту“ 
Председник Азербејџана Илхам Алијев изјавио је да је Худаферински мост у Џебраилском рејону на линији раздвајања у Карабаху, прешао под контролу азербејџанске војске, која је подигла заставу Азербејџана на том древном мосту.

„Азербејџанске оружане снаге подигле су заставу Азербејџана на древном Худаферинском мосту. Живео азербејџански народ! Карабах је Азербејџан!“, написао је Алијев на свом Твитер налогу.



Преглед политичких вести за 19
.10. 



Јереван: Признаћемо независност Нагорно-Карабаха ако Баку не крене путем преговора Јереван ће признати независност Нагорно-Карабаха ако постане јасно да Баку, који подржава Турска, не крене путем преговора, изјавио је председник Јерменије Армен Саркисјан.


Саркисјан је објаснио да је својевремено Јерменија „обуставила“ процес признавања независности Карабаха како не би „закомпликовала“ преговарачки процес о решавању ситуације.

„То јест, јерменско непризнавање независности повезано је само са чињеницом да јерменска страна жели да то питање реши мирним преговорима. То је тунел. А ако на крају овог тунела постоји светлост – светлост коначног мирног решења проблема Нагорно-Карабаха, онда можемо још мало да причекамо. А ако не буде светла, то јест, ако буде јасно да Азербејџан, уз подршку Турске, ни на који начин неће кренути путем преговора, онда ће, наравно, Јерменија признати независност Карабаха... Заиста бих волео да се светло на крају тунела не угаси“, рекао је Саркисјан у интервјуу за лист „Комерсант“.

Јерменски преседник нагласио је да се Јереван противи реформи преговарачког формата о решавању ситуације у Нагорно-Карабаху, а још више укључивању Турске као посредника.

„Турска отворено подржава Азербејџан, чини то врло грубо и, у принципу, већ је страна у сукобу. Морамо преговарати са Турском као страном у сукобу, а не као посредником. Турска војска и њихова техника учествују у тим операцијама (азербејџанске војске). Турски дронови свакодневно оперишу у планинама. Турски војни авиони свакодневно лете“, рекао је Саркисјан.

Он је додао да је Јерменија на нивоу министарстава одбране и спољних послова питала НАТО да ли је Алијанса давала сагласност за коришћење свог наоружања у Нагорно-Карабаху.

„Морамо добити објашњење да ли је руководство алијансе дало Турској зелено светло да се бави оним чиме се сада бави. Не ради се само о Ф-16. Главна турска беспилотна летелица – „Бајрактар“ – свакодневно се интензивно користи не само на фронту, већ и против цивила. То је производ НАТО-а – његови поједини елементи направљени су у различитим земљама НАТО-а, од Аустрије до Канаде“, објаснио је Саркасјан.


Борељ: ЕУ спремна да подржи стране и ОЕБС у дугорочном решавању сукоба у Нагорно Карабаху Високи представник ЕУ за спољну безбедносну политику Жозеп Борељ разговарао је са министрима спољних послова Азербејџана и Јерменије и позвао стране да строго поштују прекид ватре.

„Управо сам разговарао са министрима спољних послова Јерменије и Азербејџана да бих их убедио да прекид ватре мора бити безуслован и да обе стране морају строго да га поштују. Такође сам нагласио да напади на цивиле морају одмах престати. Они се не могу оправдати. Поново сам изјавио да је Европска унија спремна да подржи стране и ОЕБС у дугорочном решавању сукоба“, наводи се у Борељовој изјави.


​Такође је нагласио да ЕУ поздравља објаву о хуманитарном прекиду ватре и жали због наставка кршења прекида ватре у и око Нагорно-Карабаха.


Пашињан: Јермени Нагорно-Карабаха суочавају се са егзистенцијалном претњом 
Премијер Јерменије Никол Пашињан изјавио је да Јермени у Нагорно-Карабаху неће моћи да преживе под контролом Азербејџана.

„Јермени Нагорно-Карабаха суочавају се са егзистенцијалном претњом, а решење овог проблема је само једно – међународна заједница мора да призна право Нагорно-Карабаха на самоопредељење у оквиру принципа ‘отцепљења ради спасења’“, рекао је Пашињан у интервјуу за телевизију „Франс 24“.

Према његовим речима, то једноставно не долази у обзир и међународна заједница мора да призна независност Нагорно-Карабаха.

„И мени је, иначе, драго што је у Европи овај процес већ започео на нивоу локалне самоуправе, градских већа. И надамо се да ће се проширити“, додао је премијер.

Пашиењан је приметио да су недавно објављени видео-снимци бомбардовања престонице Нагорно-Карабаха Степанакерта, које су снимили представници међународних медија.

„Обратио сам пажњу да се на тим снимцима, на тим местима на која се бацају бомбе, не само да нема војне инфраструктуре, већ уопште ниједног војника. То се ради у оквиру геноцидне политике. Задатак (председника Азербејџана Илхама) Алијева, Азербејџана, као и раније, остаје геноцид над Јерменима из Нагорно-Карабаха, односно убиство, депортација и етничко чишћење“, нагласио је Пашињан.

Ердоган: Русија, САД и Француска су на страни Јерменије Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган изјавио је да Русија, Сједињене Америчке Државе и Француска испоручују оружје Јерменији.

„Јерменија је поново прекршила прекид ватре. Минска група ОЕБС-а, коју чине Русија, Сједињене Америчке Државе и Француска, пружа Јерменији свеобухватну подршку оружјем. Они су на страни Јерменије“, рекао је Ердоган. 

Јереван: Баку одбио предлог о евакуацији рањених војника са бојног поља Министарство спољних послова Јерменије је саопштило да је Баку одбио предлог Јеревана да се договоре о евакуацији рањених војника са бојног поља у Карабаху уз посредовање Међународног комитета Црвеног крста.

„Након постизања договора о успостављању хуманитарног примирја између Јерменије и Азербејџана 18. октобра, предузет је покушај да се уз посредовање Међународног комитета постигну споразуми у циљу евакуације рањених војника током ноћи са бојног поља. Међутим, званични Баку је тај корак, начињен у складу са духом и словом споразума од 17. октобра и московских споразума од 10. октобра, одбацио категорички“, наведено је у саопштењу Министарства.

Јереван сматра да то што се догодило сведочи о чињеници да се руководство Азербејџана, које је постало „инструмент турске експанзије у региону, брине само о очувању сопствене власти и перспективама одговорности пред сопственим народом за распиривање рата и многобројних губитака“.


Генерални секретар УН-а осудио нападе на насељена подручја у подручјима јерменско-азербејџанског сукоба 
Генерални секретар УН осуђује нападе на насељена подручја у подручјима јерменско-азербејџанског сукоба, наводи се у изјави портпарола генералног секретара УН Стефана Дижарика.

„Генерални секретар осуђује све нападе на насељена подручја погођена сукобом. Трагична погибија цивила, укључујући и децу, у последњем нападу... на град Гјанџа апсолутно је неприхватљива“, истакао је Дижарик.

​Према његовим речима такође су неприхватљиви „и неселективни напади на насељена подручја у свим местима, укључујући Степанакерт и друга насеља у зони и око непосредне зоне сукоба у Нагорно-Карабаху“.

„Може ли рат да реши питање статуса Карабаха? Да, ако се постигне успех у рату. Можемо ли постићи успех у рату? Да, ако усредсредимо свој национални потенцијал“ Јерменски премијер Никол Пашињан сматра да се битке на линији развајања у Нагорно-Карабаху воде за његов статус који рат може да реши.

Како је рекао, Јерменија је могла да избегне сукоб да је „предала своје територије и пристала на неодређени статус Карабаха, на неодређено време, уз одсуство механизма за даљу корекцију статуса“.

Према његовим речима, није се успело постићи прихватљив договор око статуса Карабаха. Последња прилика за то, према речима Пашињана, постојала је 2011. године у Казању, где је одржан самит Русије, Азербејџана и Јерменије, који је завршен без постизања споразума о основним принципима решавања ситуације у региону.


„Може ли рат да реши питање статуса Карабаха? Да, ако се постигне успех у рату. Можемо ли постићи успех у рату? Да, ако усредсредимо свој национални потенцијал око овог циља и искрено и пожртвовано идемо ка њему“, истакао је премијер Јерменије.

 


  • Извор
  • Танјуг
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА