BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Хирошима: Највећи ратни злочин у историји човечанства

Хирошима: Највећи ратни злочин у историји човечанства
06.08.2020. год.

 


Пре 75 година, у Другом светком рату, америчке војне снаге бациле су атомску бомбу на јапански град Хирошиму. У тренутку кад се рат ближио крају, мир у Европи био је потписан још 8. маја 1945. године. Овакав потез америчке војске нико није очекивао.

Бацање атомских бомби на већ поражени Јапан сматра се највећим ратним злочином у историји човечанства.



САД су бацањем атомске бомбе на Хирошиму убиле 140.000 људи, не рачунајући страдале од радијације и Нагасакија, где их је усмрћено 22.000, а од радијације још 39.000.


Бомбардовање је извршено 6. и 9. августа 1945. године на основу одлуке тадашњег председника САД Харија Трумана, а наређење су извршили амерички бомбардери. То је било први пут у историји да је нуклеарно оружје употребљено у рату.

Хирошима је тада имала 255.000 становника и била је главни штаб генерала Хата Шунрокуа, који је био задужен за одбрану јужног дела Јапана.

Снажни ударни ветар, брзине 800 километара на час и пламене олује уништиле су готово све унутар 13 километара квадратних.

Влада и војни званичници Јапана покренули су дебату и били спремни на капитулацију, али под одређеним условима.

Међутим, САД су 9. августа избациле другу атомску бомбу, овог пута на град Нагасаки.

Мета је био „Мицубиши концерн“, али га је бомба промашила за више од два километра. Ипак, уништила је пола града.

Бомба је активирана на висини од 470 метара и убила 22.000 људи, а још 39.000 је погинуло од посљедица радијације.

После Хирошиме, основни циљ америчке војске није био Нагасаки, већ град Кокура. Због облачног времена прешло се на „план Б“, а то је био лучки град Нагасаки. Бомба која избачена 9. августа 1945. године у 11.02 часова по локалном времену имала је снагу од 22 килотоне ТНТ, и била је још јача од оне којом је три дана раније бомбардована Хирошима. „Печурка“ која се подигла после удара достигла је висину од 16 километара, а потом изазвала „црну кишу“ радиоактивних честица. Ипак, планински терен око града Нагасакија ублажио је разорну моћ ове бомбе, па су број жртава и материјална штета биле мање него у случају Хирошиме.



Према историјским подацима, бомба коју је бацио амерички бомбардер Б-29 усмртила је 75.000 људи, што непосредно приликом удара, што каснијих дана од опекотина и радијације.

Процењује се да је у оба нуклеарна напада америчких војних снага од последица експлозије, повреда опекотина, и радијације страдало око 300.000 људи.

За овој гнусни злочин званични Вашингтон никада није упутио ни извињење јапанском народу.



  • Извор
  • Танјуг
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА