BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: СБ УН усвојио резолуцију о прекограничној помоћи Сирији, али одбио да се бави хуманитарним последицама санкција

РТ: СБ УН усвојио резолуцију о прекограничној помоћи Сирији, али одбио да се бави хуманитарним последицама санкција
12.07.2020. год.


Савет безбедности УН-а коначно је постигао компромис, слажући се да ће једна контролна тачка у Идлибу под контролом милитаната бити отворена за испоруке помоћи из Турске. Након вета на два нацрта резолуција, Русија и Кина су се суздржале од гласања.

 


У настојању да се ограничи број граничних прелаза изван контроле сиријске владе, Русија је уложила вето на две резолуције западних земаља, те су пропала два противпредлога током протекле седмице. Коначно је постигнут договор у суботу навече да се само једна контролна тачка на територији под контролом милитаната отвори током следећих 12 месеци - Баб Ал Хава, која се користи за преко 80 одсто испорука УН-а на северозапад Сирије.


Москва је тврдила да се ситуација у Сирији драматично променила у последњим годинама и да је већи део њене територије под званичном контролом Дамаска. Кина се сложила да било какве прекограничне испоруке треба да буду „у складу са тим и да се прилагоде у светлу дешавања на терену“.

Док су Москва и Пекинг критиковали западне дипломате због тога што су одбили да признају да једностране санкције Сирији погоршавају хуманитарну кризу, ставиле су вето на верзију резолуције коју су припремиле Немачка и Белгија.

Руска мисија при УН-у поновила је да постојећи прекогранични механизам "не одражава минималне потребе" међународних принципа хуманитарног права, посебно јер УН нема стварно присуство у зони деескалације Идлиба и да је стога " немогуће контролисати како се пружа хуманитарна помоћ и ко су њени крајњи корисници".

"Резолуцијом смо предложили да генерални секретар УН-а припреми извештај о процени утицаја западних санкција на сиријску економију, колико оне утичу на обичне грађане и пружање хуманитарне помоћи. Наше западне колеге биле су спремне да жртвују целокупни механизам, те спречавају усвајање овог амандмана."

 

Савет безбедности је 2014. године одобрио хуманитарну акцију, као хитну меру у јеку рата у Сирији, како би се олакшао прилив хуманитарне помоћи у подручја под контролом различитих оружаних група. Поред турских контролних пунктова, гранични прелази са Јорданом и Ираком су такође укључени у аранжман, али су у јануару затворени.

Тврдећи да је затварање осталих прелаза у областима ван контроле легитимних сиријских власти подстакло сарадњу УН-а и Дамаска и да је уствари повећало проток помоћи, руске дипломате изразиле су наду да ће њихове „западне колеге престати да игноришу развој ситуације у Сирији и да ће охрабрити међународне хуманитарне раднике да сарађују са званичним Дамаском. "

Извор: Восток / РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Omar Haj Kadour / AFP / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА