BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: САД подстичу трговински рат како би уклониле ланце снабдевања из Кине

РТ: САД подстичу трговински рат како би уклониле ланце снабдевања из Кине
06.05.2020. год.


САД желе да умање зависност од индустрије и робе из Кине усред пораста тензија између две силе. Међутим, не желе сви да спакују своје кофере и напусте уносно кинеско тржиште усред тензија.

Трампова администрација дуго је притискала америчке компаније да се врате на тло САД-а, посебно када су трговинске тензије расле између две највеће светске економије. Сада су САД поново оживеле трговинску ратну реторику.

„Радили смо на смањењу ослањања наших ланаца снабдевања из Кине последњих неколико година, а сада са том иницијативом радимо максимално“, рекао је подсекретар за економски раст, енергетику и животну средину у америчком Стејт департменту Кејет Креч за Ројтерс.


Креч и други званичници су саопштили да би нека критична и суштинска производња требало да се пресели из земље, те да би влада могла ускоро да предузме кораке у вези с тим. Осим наизглед омиљених опција, царина и санкција САД-а, планови могу укључивати пореске олакшице и потенцијалне подстицајне субвенције, као и ближе односе са Тајваном, што је потез који је одувек љутио Пекинг.


Вашингтон такође размишља о стварању онога што је један од званичника назвао „Мрежа економског просперитета“, која би укључивала компаније и групе неких „поузданих партнера“. Мрежа је постављена тако да дели исте стандарде „о свему, од дигиталног пословања, енергије и инфраструктуре до истраживања, трговине, образовања и трговине“.


Витална улога Кине у глобалним ланцима снабдевања доста се осетила усред пандемије коронавируса јер се многе велике међународне индустрије, од технолошке до аутомобилске, ослањају на ту земљу. Пандемија је приморала неке америчке компаније да озбиљно размотре барем делимично преселење и промену стратегије ланаца снабдевања, наводи се у једној од последњих анкета које су спровеле Америчка привредна комора у Кини и њена сестринска организација у Шангају. Међутим, већина фирми је саопштила да их епидемија гура да окрену леђа Кини.


Ипак, један од "кинеских сокола" рекао је за Ројтерс да је вирус створио "савршену олују" јер је "кристализовао све бриге које су људи имали око пословања с Кином", а да је штета од коронавируса спречила могућу зараду.

Када трговински рат прошле године није показао знакове стишавања ситуације, а САД и Кина још увек међусобно уводиле царине, анкета АмЧама је показала да казнене мере штете америчким предузећима која послују у Кини. Док је више од четрдесет процената од 250 испитаника „разматрало или преселило“ производне погоне изван Кине, око 35 одсто компанија је саопштило да би радије радило с Кином и усмерило се на домаће тржиште. Мање од шест процената желело је да се пресели или је већ пребацило своју производњу у САД.

Огромни трошкове преселења, које је Бела кућа недавно обећала да ће покрити уколико америчка компаније одлуче да одустану од Кине, у овом плану је још једна велика препрека. Кина је и даље водећи светски произвођач ретких метала - група елемената виталних за производњу више уређаја, од мобилних телефона до напредне војне опреме. Уколико би се сва производња преселила из Кине, могао би се забранити извоз тих материјала. Прошле године кинески медији су пренели да Пекинг ту могућност још више разматра, те да би могао поново размотрити драстичну меру ако тензије у трговинском рату додатно ескалирају.

Извор: Восток / РТ



  • Извор
  • Танјуг
  • Кинески брод у Хамбургу, фото: © Reuters / Fabian Bimmer / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА