BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Тачно порекло коронавируса још није могуће утврдити, али доступни подаци указују на животињски извор - СЗО

РТ: Тачно порекло коронавируса још није могуће утврдити, али доступни подаци указују на животињски извор - СЗО
21.04.2020. год.


Иако порекло коронавируса још увек није потврђено, рани налази сугеришу да потиче од животиња, рекао је званичник Светске здравствене организације (СЗО) убрзо након што је амерички председник подстакао теорију „лабораторија Вухан“.

Упитан да коментарише недавне извештаје главних америчких медија који сугеришу да је смртоносни вирус произашао из лабораторија вирологије у кинеском граду Вухану, Такеши Касаи, регионални директор СЗО-а за западни Пацифик, упозорио је на нагађања, нагласивши да коначна одлука о тачном пореклу патогена 
још увек није донета .

"Мислим да у овој фази није могуће утврдити тачан извор, али расположиви докази указују на то да он потиче од животиња", рекао је Касаи током видео-конференције за штампу.

„Опет, многи истраживачи проучавају ово питање, и чули смо да можда потиче од слепих мишева, али како је доспело до људи, још увек не знамо.“

"У овом тренутку још ништа не можемо закључити."

 
 

 

Прошле недеље, Фок Њуз и Вашингтон пост објавили су приче, углавном засноване на анонимним изворима америчке владе, сугеришући да је коронавирус потекао из лабораторија из кинеског града Вухана. Иако је амерички председник Доналд Трамп у потпуности прихватио теорију, рекавши да "изгледа да има смисла", и да сада Бела кућа разматра то питање.

Међутим, чини се да нису сви сагласни са Трампом  у његовој радној групи за Ковид-19. Кључна фигура, др Ентони Фаучи, одбацио је ту тврдњу, инсистирајући на недавној прес конференцији да вирус није направљен „људском руком“, него да се уместо тога природно развио и инфицирао људе.

Међутим, како су драма и нагађања о пореклу пандемије у политичком наративу, научници напорно раде на истраживању порекла вируса, а једно недавно истраживање које су водили генетичари са Универзитета у Кембриџу указује да је вирус могао да се појави много раније него што се мисли. Иако су бројни стручњаци проценили да се прва инфекција код људи догодила негде у новембру или децембру 2019. године у близини маркета за животиње у Вухану, истраживачи из Кембриџа верују да је епидемија заправо почела недељама раније, у септембру, и да није почела у Вухану, него негде јужно од централног кинеског града. Иако генетичари могу дати неколико дефинитивних одговора, мистерија се може разоткрити даље како се истраживање наставља, а научници праве генетске моделе како би ушли у траг вирусу до његове праве тачке порекла.

Извор: Восток / РТ



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Reuters / Aly Song / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА