BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У 2019. години НИС инвестирао 42,2 милијарде динара

У 2019. години НИС инвестирао 42,2 милијарде динара
29.02.2020. год.
Резултати пословања НИС групе


У 2019. години НИС је реализовао најобимнији инвестициони програм још од 2013. године. У даљи развој и модернизацију НИС групе уложено је 42,2 милијарде динара, што је 3 одсто више него годину дана раније. Приоритет у инвестицијама била су улагања у област истраживања и производње нафте и гаса, даља модернизација Рафинерије нафте Панчево и развој малопродајне мреже у Србији и земљама региона, као и реализација пројеката заштите животне средине у свим сегментима пословања. 

Када је реч о финансијским показатељима, нето добит НИС групе за 2019. годину износи 16,6 милијади динара, а показатељ EBITDA (профит пре плаћања камата, пореза на добит и амортизације)  44,5 милијарди динара. У истом периоду обавезе НИС групе по основу пореза и других јавних прихода износе 189,8 милијарди динара. НИС је и у претходној години био сигуран извор прихода за своје акционаре, а на име дивиденде исплаћено је 6,5 милијарди динара.



У 2019. години на активама НИС-а у Србији и иностранству укупно је произведено 1,286 милиона условних тона нафте и гаса, уз повећање резерви угљоводоника. На активама у Румунији започета је пробна производња нафте и гаса, док је у Србији обављено 700 км2 3D сеизмичких испитивања. У Рафинерији нафте Панчево укупно је прерађено 3,373 милиона тона сирове нафте и полупроизвода. Такође, у 2019. години обављен је капитални ремонт у рафинерији, најкомплекснији у историји ове фабрике, у који је уложено преко 2 милијарде динара. Период након ремонта пратио је висок капацитет рафинеријске прераде, при чему је у октобру остварен рекорд у производњи битумена од 59 хиљада тона, што је најбољи месечни резултат у последњих 10 година. Поред тога, настављене су активности на изградњи постројења за дубоку прераду са технологијом одложеног коксовања, а завршетак пројекта планиран је у 2020. години. Укупан обим промета нафтних деривата износи 3,702 милиона тона, уз повећање обима малопродаје од 5 одсто и повећање продаје у иноактивама од 21 одсто. НИС група је и у 2019. години наставила са модернизацијом малопродајне мреже па су на аутопутевима у Србији отворене три савремене дигиталне бензинске станице, док је у Румунији финализована изградња 19. малопродајног објекта у тој земљи – станице за снабдевање горивом Отопени. У области енергетике, НИС је у сарадњи са „Гаспром енергохолдингом“ започео изградњу Термоелектране-топлане Панчево. Завршетак овог пројекта, који ће значајно увећати капацитете НИС-а и партнера за производњу електричне енергије и допринети стабилности рада Рафинерије у Панчеву, планиран је у 2020. години.   


НИС је остварио и запажене резултате у области безбедности на раду – индикатор повреда са изгубљеним данима (показатељ LTIF) смањен je 25 одсто у односу на 2018. годину. Један од фокуса била су и улагања у пројекте заштите животне средине у које је током 2019. године инвестирано 534 милиона динара. Поред тога НИС је наставио да улаже и у развој заједнице и у друштвено одговорне пројекте уложио преко 371 милиона динара.


Кирил Тјурдењев, генерални директор НИС, изјавио је:


„НИС је у 2019. години остварио добре финансијске и оперативне резултате, упркос томе што су просечне цене нафте биле готово 10 одсто ниже него годину дана раније, а на наше пословање значајан утицај имао је и плански капитални ремонт у Рафинерији Панчево. Захваљујући инвестицијама које смо реализовали у складу са нашом Стратегијом развоја, са великим амбицијама улазимо у 2020. годину у којој очекујемо финализацију пројеката Дубока прерада и ТЕ-ТО Панчево. Такође, наш неопозиви приоритет остаје заштита животне средине, јер је за НИС бизнис одговоран према заједници и природним ресурсима једини могући пут ка остварењу пословних успеха.“ 
 


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © НИС/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА